Çalınan yazılım ABD'ye bela oldu

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından geliştirilen EternalBlue yazılımı çalınmıştı. Hack yazılımı olarak bilinen EternalBlue şimdi de ABD'nin başına bela oldu.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
çalınan yazılım abdye bela oldu

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından geliştirilen EternalBlue, ABD dışında istihbarat toplamak için üretilmiş bir yazılım iken, WannaCry ve NotPetya gibi trojanların çekirdeğini oluşturduğu da artık biliniyor. Daha önce WannaCry saldırıları ve NotPetya krizinde başı oldukça ağrıyan NSA, bu kez de kendi silahı ile vuruluyor. Zira EternalBlue, şimdilerde ABD'nin önemli kentlerine sıçradı.

Bilgisayar korsanları bu yazılımla bazı eyaletlerde özellikle devlet dairelerine saldırıyorlar. Devlet dairelerinde sistemleri etkisiz hale getirerek fidye isteyen hackerlar, ayrıca ATM'lerin de kullanım dışı kalmasına sebep oldu.

Daha önce yaşanan WannaCry ve NotPetya krizleri sırasında uzmanlar, NSA'nın EternalBlue'yu güvene alması gerektiği konusunda uyarmışlardı. Ancak görünen o ki, NSA bunu yapmadı veya yapamadı. Şimdi ise NSA'da ses yok. Konu hakkında yapılan açıklamalara karşı yorum yapmaktan kaçınan NSA yetkililerinin bu krizi nasıl aşacağı merak ediliyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çalınan yazılım ABD'ye bela oldu
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.