Neden F klavye kullanmalıyız?

Bilgisayarda Türkçe'yi hızlı yazmaya en uygun harf dizimi olan F klavye kamuda zorunla hale getiriliyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
neden f klavye kullanmalıyız?

Türkçe yazıma en uygun klavye olan F klavyenin Türkiye'de yaygınlaşması için uzun süredir çalışmalar yapılıyor.

Q KLAVYE HİÇBİR DİLE UYGUN DEĞİL

Dünyada en yaygın kullanıma sahip olan ve özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde kullanılan Qwerty (Q klavye) Türkçe'ye uygun olmadığı gibi İngilizce'ye de uygun değil.

Q klavyenin mucidi Christopher Latham Shles, daktiloda yazarken harfler birbirine yapışmasın diye Q klavye dizinini icat etmişti. Fransızlar A klavye kullanırken, Türkiye, Letonya, Litvanya kendi klavyelerini oluşturan nadir ülkeler arasında yer alıyor. 

İhsan Sıtkı Yener başkanlığındaki bir grup bilimadamı Türkçe'ye en uygun F klavyeyi 1955 yılında oluşturdular. 1974'ten sonra F klavye daktilolarda zorunlu hale geldi. Ancak bilgisayarlar yaygınlaşırken devletin zamanında önlem almaması nedeniyle Q klavye bütün işyerlerini adeta istila etti. 

NEDEN Mİ F KLAVYE

Klavye için çalışmalar yapılırken, 30 bin Türkçe sözcük seçildi. Bunlarda a harfi 26 bin 323, e harfi 16 bin 308, k harfi 13 bin 542, i harfi 13 bin 384, m harfi 11 bin 263, l harfi 10 bin 496, t harfi 9 bin 669 kez geçmekteydi. Bunlara göre söz konusu harfler, F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmiş. 

J'NİN TAM ORTADA NE İŞİ VAR

Q klavyede en çok kullanılan harfer klavyenin en ücra köşelerinde. Örnek olarak Türkçe'de en az kullanılan harf olan J harfi, Q klavyede en uygun yerde. F klavyede ise bu harfin yerinde Türkçe'de en fazla kullanılan ünsüz K harfi bulunuyor. 

YÜZDE 11 DAHA HIZLI YAZILIYOR

Klavyede sol el yüzde 49, sağ el yüzde 51 oranında kullanılacak şekilde harfler yerleştirilmiş. Yapılan simülasyonlara göre F'de yazı yazmak Q'dakinden yüzde 11 daha kısa sürüyor. İngilizce metinler için de F'de daha hızlı yazılıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Neden F klavye kullanmalıyız?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • anon Perşembe, 10:52

  neden f klavye
 • Efe Salı, 18:35

  Neden f klavye
 • kamil Pazartesi, 00:06

  kaç kişi 10 parmak yazıyor allah aşkına?
  % 10 daha hızlı yazmaya gerek var mı. ben gayet hızlı yazıyorum..

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.