Evrenin karanlık yanı araştırılacak

Avrupa, evrenin karanlık yanını araştırmayı amaçlayan projeyi hayata geçirmek için onay verdi.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
evrenin karanlık yanı araştırılacak

BBC'nin haberine göre, Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) üye ülkelerin temsilcilerinden oluşan Bilim Programı Komitesi'nin Fransa'nın başkenti Paris'te yaptığı toplantıda, karanlık madde ve karanlık enerjinin doğası ile ilgili ipuçları bulmak için kozmozun derinliklerini araştırması planlanan Öklid Teleskobu ile ilgili anlaşma kabul edildi. 760 milyon dolara mal olması beklenen Öklid Teleskobu'nun 2019'da uzaya fırlatılması planlanıyor.

Teleskop, şimdiye kadar uzaya gönderilmiş en büyük optik dijital kameralardan birini taşıyacak. Kamera, Hubble teleskobundaki kameradan 100 kat daha fazla büyütülebilen fotoğraflar gönderecek.

Proje'de ABD'nin de yer alması bekleniyor. ESA, önümüzdeki günlerde Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ile bir mutabakat zaptı imzalayacak.

Öklid'in yapımı için açılacak ihaleye Avrupa'nın en büyük uzay şirketlerinden Astrium ve Thales Alenia'nın da katılması bekleniyor.

AA

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Evrenin karanlık yanı araştırılacak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.