Sabit diskte yeni devrim!

Sabit diskinizin içinde demir yiyen bakteriler olacak desek inanır mısınız?

BİLİM-TEKNOLOJİ .
sabit diskte yeni devrim!

Leeds Üniversitesi'ndeki bazı araştırmacılara göre, daha büyük sabit diskler ve daha hızlı bağlantı elde etmek için, demir "yiyerek" ufak mıknatıslar oluşturan bir çeşit bakteri kullanılabilir.

Tokyo Üniversitesi'ndeki meslektaşlarıyla araştırma yapan ekip, geleceğin daha ucuz ve çevre dostu elektroniklerini geliştirmeyi planlıyor. Leeds Üniversitesi'nden Dr. Sarah Staniland, bilgisayarın temel bileşenleri küçüldükçe, elektronik imalatının sınırlarına daha çabuk ulaştıklarını söyledi: "Geleneksel bir biçimde geliştirmeye çalıştığımız makineler, bu denli küçük ölçüdeyken kullanışsız görünüyor. Bu sorunla baş edebilmemiz için doğa bize müthiş olanaklar sağlıyor."

Magnetospirillum bakterisinden müthiş nanokrsitaller oluşturan bir protein kullanılarak, manyetik dizilim meydana getirildi. Bu protein, dama tahtası modeline bağlanarak demir içeren bir çözeltiye bırakıldı. Ekip, proteinin daha rahat kontrol edebileceği tek parça nano mıknatıslar yaratmak için, kristallerin boyutunu azaltmaya çalışıyor. Bu sayede her nano mıknatıs, bir parça bilgi barındıracak ve böylece daha kaliteli sabit diskler elde edilecek.

Ayrıca küçük nanoteller elde etmek için, lipid veya yağ molekülleriyle kaplanmış "kuantum noktalarından" oluşan farklı bir protein kullanıldı.

chip online

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Sabit diskte yeni devrim!
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.