Kara deliklerin çekim gücü neden fazladır?

Kara delikleri uzayın en korkutucu bir olayı olarak tanıdık. Bunlar, maddenin adeta ezilerek yok olduğu görünmez noktalar olarak bilinir.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
kara deliklerin çekim gücü neden fazladır?

Yıldızlarının ölümünün bir sonucu olan kara deliklerden ışık da dahil olmak üzere hiç bir şey kaçamaz.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, kara deliklerin çekim gücü çok fazladır. Çünkü kara delikler çok küçüktür. Yer çekimi nesnenin kütlesi ve sizden uzaklığıyla ilgili olarak iki şeye bağlıdır. Bu nedenle bir yıldıza doğru yolculuk edildiği zaman, bunların çekim gücü yüzeye yaklaştıkça artacaktır. Yıldızın iç kısımlarına doğru hareket etmeye devam edildiğinde ise yer çekiminin yeniden azaldığını görülür. Bu durum maddenin yerçekimi gücüne karşı harekette bulunmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle yıldız gibi küresel bir nesne için maksimum yerçekimi yüzeydedir.

Şimdi bir yıldızın tüm kütlesinin sadece birkaç kilometre uzunluğundaki bir kara deliğin içine sıkıştığını hayal edin. Bu sefer, yıldıza doğru seyahat ettiğiniz anki gibi yıldızın orijinal yüzeyindeki çekim merkezi değişmiştir. Yıldızın içine doğru gittikçe bu sefer yer çekimi gücü azalmaya değil, artmaya devam eder. Kara deliğin yüzeyine ulaştığınızda yer çekimi çok büyüktür. Bu nedenle kara deliklerin çekim gücü fazladır. Çünkü kara delikler küçüktür ve teorik olarak onlara çok fazla yaklaşılmaz.

Zaman
 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kara deliklerin çekim gücü neden fazladır?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.