Fizik Dünyasını Sarsan Gelişme

Bilim dünyası, atomun yeni bir alt parçacığının keşfedildiği iddiasıyla sarsıldı...

BİLİM-TEKNOLOJİ .
fizik dünyasını sarsan gelişme

Bilim dünyası, atomun yeni bir alt parçacığının keşfedildiği iddiasıyla sarsıldı. Eğer yeni alt parçacığının varlığı kanıtlanırsa, bilim dünyasındaki 30 yıldan fazla bir süredir geçerli olan bir inanç da yıkılacak.

ABD'nin Chicago kentindeki Fermilab parçacık çarpıştırıcısında yapılan deneylerde, yeni bir alt parçacık keşfedilmiş olabileceği belirtildi. Bilim insanları, proton ve anti protonları saniyede iki milyon defa çarpıştırdıkları deney sonucunda, ortaya çıkan enerjinin yeni bir alt parçacığa işaret edebileceğini ifade etti.

Araştırmacılar, bugüne dek ilk kez fark edilen parçacığın, atomun çekirdeğindeki pozitif yüklü protonun 150 katı yoğunluğa sahip olduğunu belirtti. Eğer bu bilgi doğrulanırsa, atomun yoğunluğa sahip olmasını sağlayan varsayımsal Higgs bozonu alt parçacığının geçerliliği ortadan kalkacak.

STANDART MODELİN SONU

Boston Üniversitesi’nden Profesör Kenneth Lane, “Eğer aldığımız işaret düşündüğümüz şey ise maddenin neden yoğunluğa sahip olduğunu, öte yandan ışığın neden sahip olmadığını anlayabiliriz” dedi.

 

Manchester Üniversitesi’nden Profesör Brian Cox, yapılacak yeni araştırmalarla elde edilen sonuçlar birbirini tutarsa, atomdaki nükleer etkileşimleri inceleyen Standart Modelin sonunun geleceğini” söyledi.

Hürriyet

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Fizik Dünyasını Sarsan Gelişme
Daha Fazlasına Bakın fizik
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
  • nuray Pazartesi, 13:34

    acep gerçekten bulundu mu ki?

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.