Teknoloji 'aklandı': Ergenlerin psikolojisini yaşadıkları daha çok etkiliyor, ekran önünde geçirdikleri süre değil

Yapılan son bir araştırma, uzun süre ekrana maruz kalmanın ergenlerin psikolojisi üzerinde oldukça sınırlı bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılara göre ergenlikte tecrübe edilen diğer konular bunu daha çok tetikliyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
teknoloji aklandı: ergenlerin psikolojisini yaşadıkları daha çok etkiliyor, ekran önünde geçirdikleri süre değil

İngiltere'de Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, bilgisayar ve akıllı telefon gibi araçlarda uzun süre ekran önünde zaman geçirmenin ergenlerin psikolojisi üzerinde sanılandan daha az etkisi olduğunu gösterdi. Üstelik uzmanlara göre bu durum, bir günde saatlerce bilgisayar kullanılsa da geçerli, yatmadan önce ekran karşısına çakılı kalınsa da geçerli.

 

Bilim insanlarına göre, ergenlikte tecrübe edilen deneyimlerle kıyaslandığında ekran önünde uzun süre harcamak psikolojiyi ‘oldukça az' etkiliyor.

ARAŞTIRMA 17 BİN KİŞİYLE YAPILDI

 

Araştırma, Birleşik Krallık'ta ve ABD'de 17 bin ergenle yapıldı. Araştırmanın sonuçları Psychological Science dergisinde yayımlandı.

 

Araştırma, bilim dünyasında da ilgiyle karşılandı.

Royal College'da Pediatri ve Çocuk Sağlığı bölümünde çalışan Dr. Max Davie, "Ekran kullanımı ve ergenlerin refahı arasındaki ilişkiye dair veriden çok fikir ortaya atılıyordu. Bu araştırma bu dengesizliği ortadan kaldırdı" dedi.

Ancak bireylerin yine de fazla ekran alışkanlığı nedeniyle zarar görebileceğini savunan Davie, bu kullanıma bir sınır getirmenin kişilerin yararına olacağını söyledi.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Teknoloji 'aklandı': Ergenlerin psikolojisini yaşadıkları daha çok etkiliyor, ekran önünde geçirdikleri süre değil
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.