Dünya çapında silah satışı giderek artıyor

İsveçli araştırmacılar tarafından yapılan çalışmaya göre, dünya çapındaki en büyük 100 silah üreticisinin 2017 yılında yaptığı askeri hizmet ve malzemelerin satışının değerinin 398 milyar dolara ulaştığı ifade edildi.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
dünya çapında silah satışı giderek artıyor

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Merkezi’nin (SIPRI) yaptığı araştırmaya göre silah satışlarından elde edilen gelir üst üste 3 yıl boyunca yükseliş kaydetti.

Lider, Lockheed Martin

Listedeki 42 ABD şirketinden biri olan Lockheed Martin, dünyanın en büyük silah satıcısı konumunu koruduğu belirtilirken, 2016 yılına kıyasla satışlarını yüzde 8 oranında arttırarak 44.9 milyar dolar değerine yükselttiği bildirildi.

ABD ilk sırada

Araştırmada, 2017 yılındaki satışların yarısından fazlasının ABD’li savunma şirketleri tarafından yapıldığı ifade edildi. ABD’li 42 firmanın yaptığı satış, 2016 yılına oranla yüzde 2’lik bir artışla 226 milyar dolara ulaştı.

Rus şirketleri ilerleme kaydetti

Savunma sektöründeki satışlarını arttıran bir başka ülke ise Rusya oldu. Küresel satışların yaklaşık yüzde 10’unu dünyanın en büyük 100 firmasının bulunduğu listede yer alan 10 Rus şirketin yaptığı kaydedildi. Böylece Rusya, 2. sıradaki İngiltere’nin yerini almış oldu.

63 ofis Avrupa ve ABD’de

Dünya çapındaki en büyük 100 savunma şirketinin 63’ünün ofisleri ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde bulunuyor. Araştırma, geçtiğimiz yılki satışların yüzde 80’inin bu şirketler tarafından yapıldığını ortaya koydu.

Türk şirketleri ilk 100’de

SIPRI raporuna göre, Türk silah şirketleri 2017'de satışlarını yüzde 24 arttırdı, ASELSAN ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ilk 100 şirket arasına girdi.

SIPRI hakkında

SIPRI, 1966 yılında İsveç parlamentosu tarafından kuruldu. Dünya’daki çatışmalar ve askeri harcamaları takip eden kurum, 2002 yılından beri savunma şirketlerinin yaptığı satışların istatistiğini takip ediyor.

Şarkul Avsat

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Dünya çapında silah satışı giderek artıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.