Mars'taki büyük tehlike ortaya çıktı

Eğer 'bir fırsatını bulursam Marsa giderim' diyorsanız, sizi bekleyen bu tehlikeden haberiniz yok demektir.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
marstaki büyük tehlike ortaya çıktı

Mars'a düzenlenecek insanlı görevlerin önünde yeni engeller belirdi. Yeni bir araştırmaya göre uzayın derinliklerindeki radyasyona üç sene boyunca maruz kalan astronotların kan kanserine yakalanma riskleri artıyor.

Dünya'yla ilgili şeylerin kanser riskini artırdığına dair yazıları her gün okuyoruz ancak burada farklı bir durum söz konusu. Araştırmacılar, insandan alınan kök hücrelerini bir fareye yerleştirerek onları insanların uzayın derinliklerinde maruz kalacakları türde radyasyona maruz bıraktılar. Bilim adamları, araştırma sonunda 'radyasyonun kan kanseri riskini iki farklı yoldan artırabileceği' sonucuna vardılar.

İlk olarak radyasyona maruz kalan kök hücreler, genetik olarak hasar görerek direkt olarak kan kanserine yol açabiliyorlar. İkinci sorun ise radyasyona maruz kalan kök hücrelerin, dış saldırganlarla mücadele eden beyaz kan hücrelerini üretmesinin zorlaşması. Bu durumda bağışıklık sisteminin 'zararlı hücreleri ortadan kaldırma' yeteneği azalıyor.

Daha önceki araştırmalar, radyasyonun sorun teşkil etmediği yörüngeyle ilgili kısa görevlerde bile, astronotların bağışıklık sisteminin ağırlıksızlık nedeniyle ciddi biçimde olumsuz etkilendiğini ortaya çıkarmıştı. Önceki araştırma projeleriyle yeni araştırmayı bir araya getirdiğimizde, Mars'a düzenlenecek bir görevde kanser riskinin ve bağışıklık sisteminin devre dışı kalma riskinin iyice artacağı sonucu ortaya çıkıyor.

Bu araştırma projelerinin tamamının fon ihtiyacı, insanlı görevleri mümkün olduğunca güvenli hale getirmek üzere NASA tarafından karşılanıyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Mars'taki büyük tehlike ortaya çıktı
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.