Bilim merkezlerine "yerli deney düzeneği"

Kocaeli Bilim Merkezi bünyesinde kurulan atölyede, yüksek bedellerle ithal edilen deney düzeneklerinin üretimi yerli imkanlarla yapılıyor.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
bilim merkezlerine yerli deney düzeneği

Kocaeli'de, Türkiye'de bilime olan ilginin artması amacıyla kurulması planlanan bilim merkezlerinde ihtiyaç duyulan deney düzeneklerinin üretimine başlandı.

Geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açılan Kocaeli Bilim Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren bin 500 metrekarelik mekanik atölyesinde gerçekleştirilen imalat çalışmaları kapsamında, öncelikle 10 farklı deney düzeneği üretildi.

Atölyenin bağlı olduğu Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürü Halil Zorlu, başta çocuklar olmak üzere farklı yaş gruplarından vatandaşların bilim merkezine büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Okul döneminde ayda ortalama 15 bin ziyaretçiyi ağırladıklarını anlatan Zorlu, "Çocuklar, bilim merkezinin içindeki çeşitli deney düzenekleri sayesinde fizik, kimya, biyoloji bilimlerinin temel ilkelerini interaktif bir şekilde pratik yaparak öğrenme imkanı buluyor. Bu düzenekler sürekli kullanıldığı için zamanla tahrip oluyor ve dolayısıyla yenilenmesi gerekiyor" diye konuştu.

Zorlu, yüksek maliyetle yurt dışından gelen düzenekleri Türkiye'de üretmek amacıyla bir atölye kurduklarına işaret ederek şöyle konuştu:

"Şu anda bin 500 metrekarelik alanda çalışmaktayız. Burası SEKA kağıt fabrikasının mekanik atölyesiydi. Böylece burayı fonksiyonuna uygun bir şekilde yaşatmış oluyoruz. Atölyede mühendislik alanındaki farklı düzenekleri üretmeye başladık. Bir ay içerisinde 10 yerli düzenek hazırladık. Mozaik, ağırlık merkezi, ipeğin hissiyatı, sürtünme ve optikle ilgili düzeneklerimiz var. Amacımız her şeyin yerli olması, çünkü yurt dışında bu deney istasyonları çok yüksek maliyetlere üretiliyor. Kuracağımız yeni düzenekleri de bu atölyede üretmeyi planlıyoruz. Bu düzenekler ABD, Almanya, Hollanda, Belçika ve Fransa'da üretiliyor. Biz de 6 ay içerisinde kapasitesini arttıracağımız atölyede deney düzeneği sayımızı 50'ye yükseltip ihracat yapmayı amaçlıyoruz."

Düzenekler bilim merkezlerine gönderilecek

İlk etapta düzeneklerin yeni açılacak olan bilim merkezlerine gönderileceğini dile getiren Zorlu, "TÜBİTAK'tan da destek alarak üretimimizi geliştiriyoruz. Aslında kendi bilim merkezimizin ihtiyacını karşılamak amacıyla yola çıktık ama vizyonumuz bütün bilim merkezlerinin üretim üssü haline gelmek. Bu konuda şu ana kadar ciddi tecrübe kazandık, önümüzün açık olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Zorlu, şu ana kadar bilim merkezinde sergiledikleri bütün düzeneklerin yurt dışından geldiğini aktararak artık yüksek kaliteli aynı standartlarda deney istasyonu üretir hale geldiklerini, birkaç yıl içinde yurt dışına da düzenek göndermeyi hedeflediklerini kaydetti.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Bilim merkezlerine "yerli deney düzeneği"
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.