Kalabalığın sayısı telefonla hesaplanabilir mi?

Çok kalabalık bir yerdesiniz ve etrafınızda kaç kişi olduğunu üç aşağı, beş yukarı bilmek istiyorsunuz. Yeni bir araştırmaya göre, akıllı telefonlar bize bu konuda yardımcı olabilir.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
kalabalığın sayısı telefonla hesaplanabilir mi?

Çok kalabalık bir yerdesiniz ve etrafınızda kaç kişi olduğunu üç aşağı, beş yukarı bilmek istiyorsunuz...

Yeni bir araştırmaya göre, akıllı telefonlar bize bu konuda yardımcı olabilir.

İngiltere'deki Warwick Üniversitesi'nden araştırmacılar, İtalya'nın Milan kentinde, 2 ay boyunca yer bildirimi içeren tweet'leri ve cep telefonu kullanımı miktarını inceledi.

Araştırma yeri olarak bir stadyum ve havaalanı, yani ziyaretçi sayısı bilinen iki yer seçildi.

Daha sonra ziyaretçi sayıları, cep telefonundan yapılan arama ve atılan mesaj, internet kullanım miktarı ve atılan tweet sayılarıyla karşılaştırıldı.

Stadyumdaki 10 maçı takip eden araştırmacılar, 9 maç sonunda elde ettikleri istatistiklerle, 10. maçta cep telefonu kullanımı miktarına bakarak stadyumda kaç kişi olduğunu hesaplamayı başardı.

Tahminler ne kadar doğru?

Araştırmayı yürüten doktora öğrencisi Federico Botta, telefon verilerini dikkat alarak yaptıkları tahmin ve gerçekteki insan sayısı arasında yaklaşık %13'lük bir fark olduğunu söylüyor.

BBC Türkçe'ye göre araştırmacılar bu hata payının, mevcut kalabalık sayısı hesaplama yöntemlerine göre çok iyi olduğunu düşünüyor.

Geleneksel yöntemler, bir alanın coğrafi büyüklüğüne ve metrekare başına düşen insan sayısına göre tahmin yapıyor.

Ancak herkesin cep telefonu ya da akıllı telefon kullanmadığı gerçeğini, ya da çok kalabalık yerlerde telefonların çekmediği durumları da göz ardı etmemek gerektiğine dikkat çekiliyor.

Yine de araştırma, ileride, kalabalıktaki insan sayısını daha tutarlı hesaplayabilmek için iyi bir başlangıç noktası olarak görülüyor.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Kalabalığın sayısı telefonla hesaplanabilir mi?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.