Darüşşafaka Türkiye'yi ABD'de temsil edecek

Darüşşafaka Robot Takımı tasarladıkları robot ile 4-5-6 Nisan tarihlerinde Türkiye' yi Chicago' da temsil edecekler.

BİLİM-TEKNOLOJİ .
darüşşafaka türkiyeyi abdde temsil edecek

Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrencileri, 2004 yılından beri Türkiye’de düzenlenen FLL (First Lego Ligi) robot yarışmasına katılıyor. Bu yarışma öğrencilerin bilim ve teknolojiye olan ilgilerini arttırmak üzere 1992 yılından itibaren First adlı kuruluş tarafından düzenleniyor.

Lego robot yarışmasının yanı sıra lise öğrencilerinin mühendislik becerilerini arttırmak üzere FRC (First Robotics Competition) yarışması da düzenleniyor. FRC; Ocak ayında her yıl yeni bir konunun açıklanmasıyla birlikte 6 haftalık bir süreçte öğrencilerin robotu tasarlayıp inşa etmelerinden sonra yine öğrencilerin robotu programladıkları bir yarışma. 6 haftanın ardından Amerika’nın birçok eyaletinde ve İsrail’de robotların 3’e 3 maç yapmaları ve eyalet şampiyonlarının Dünya Şampiyonası’na katılmasıyla sezon sona eriyor.

Darüşşafaka Eğitim Kurumları öğrecileri de 2008 yılında Türkiye’nin ilk robot takımını kurarak, her yıl düzenli olarak FLL ve FRC yarışmalarına katılıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda da ödül alan takım, daha iyi robot performanslarına imza atmayı hedefliyor.

FRC bu yıl ‘Ultimate Ascent’ adlı  konuyu belirledi ve buna göre öğrencilerin belirtilen süre zarfında frisbee atan ve belirli yüksekliklere tırmanabilen bir robot yapması gerekiyor. Sultans Of Turkey adlı Darüşşafaka Robot Takımı da bu yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Mekatronik Eğitim ve Araştırma merkezinden görevli kişilerin  de  desteğiyle robotlarını başarılı bir şekilde tamamladılar. 4-5-6 Nisan tarihlerinde Türkiye'yi  Chicago'da temsil edecekler.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Darüşşafaka Türkiye'yi ABD'de temsil edecek
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.