Çiplerde Yeni Dönem Başlıyor

Silikon yerine karbon nanotüplerin kullanılması konusundaki çalışmalar ilerliyor...

BİLİM-TEKNOLOJİ .
çiplerde yeni dönem başlıyor

Teknolojinin her alanında devrim niteliğinde gelişmelere yol açan karbon nanotüpleri bilgisayar çiplerinde kullanmanın yolları aranıyor.

İnsan saçının çapından 50 bin kat daha ince olan karbon nanotüplerin kullanımı olağanüstü fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinden dolayı bir çok alanda yaygınlaşıyor. Araştırmacılar karbon nanontüplerden çip üretme yöntemleri geliştirmeye çalışıyor.

Halen kullanılan silikon tabanlı transistörlü çiplerin yerine çok daha küçük olan karbon nanotüplü transistörlü çipler hedefleniyor.

Transistörlerin boyutları küçüldüğü zaman bir çipin üzerindeki transistör sayısı artıyor bu da çiplerin daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

Son araştırmalarla silikonu tahtından edip yerine elektrik iletkenliği çok fazla olan karbon nanotüpleri koyacak iki yöntemin birleştirilip yeni bir yöntem geliştirildiği haber veriliyor.

Yöntemle çip üretiminde karbon nanotüplerin silikonların yerini alıp alamayacağı anlaşılmaya çalışılıyor.

Yeni yöntemin çip üretiminde elektronik elemanların teşkil edilmesini sağlayan hassas baskı tekniği için yeni bir çığır açabileceği belirtiliyor.

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çiplerde Yeni Dönem Başlıyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.