Çocuğa bakıcı yerine 'nine-dede' bakarsa teknoloji bağımlılığı azalıyor..

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Barış Horzum, TBMM Bilişim Teknolojileri Bağımlılığı Araştırma Komisyonu'na verdiği bilgide bakıcı yerine nine-dede gibi büyük ebeveynlerin baktığı çocuklarda teknoloji bağımlılığının çok fazla gelişmediğini söyledi.

AİLE .
çocuğa bakıcı yerine nine-dede bakarsa teknoloji bağımlılığı azalıyor..

TBMM Bilişim Teknolojileri Bağımlılığı Araştırma Komisyonu'na bilgi veren Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Barış Horzum, bakıcı yerine nine-dede gibi büyük ebeveynlerin baktığı çocuklarda teknoloji bağımlılığının daha az olduğunu söyledi. 

 

Hürriyet gazetesinden Bülent Sarıoğlu'nun haberinde değerlendirmelerine yer verilen Horzum, "Her teknoloji kullanan birey bağımlı demek değil. Bazı çocuklarımız çok yetenekli. Ancak, doğru yönlendirmek gerekiyor. Kendi ailesinden daha büyük ebeveynler, dedeler ve nineler olabilir, ya da akrabalardan birinin baktığı çocuklarda teknoloji bağımlılığı daha az. Bakıcılar çocuğa teknolojiyi veriyor, kendisi televizyon başına geçiyor ve böylece bağımlılığı tetiklemiş oluyor" dedi.

Horzum'un verdiği bilgilere göre demokratik aile stiline sahip ailelerin çocuklarında da teknoloji bağımlılığı çok fazla gelişmiyor. Özellikle çocuğa destek olmayan yani ihmalkar ailelerin çocukları daha çok bağımlılık geliştiriyor. 

 

Teknoloji ve oyun bağımlılığının dünyada yüzde 8 ile 18 arasında değiştiğini aktaran Horzum, Türkiye'de bunun yüzde 20 ile 28'e kadar varan bir oranda ortaya çıktığını söyledi. Horzum, bağımlılığın azaltılması için ise şu önerilerde bulundu:

 

"Okulları ders dışı etkinlikler için de kullanmaya ihtiyacımız var. Cünkü sokakları fazla kullanamıyoruz. Her çocuğumuzun bir sanat, bir spor etkinligine kanalize edilmesi gerekiyor. Okuldan döndükten sonra bir saat bile fazla teknoloji kullanımında."

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çocuğa bakıcı yerine 'nine-dede' bakarsa teknoloji bağımlılığı azalıyor..
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.