Çocuklukta stres beyin gelişimini engelliyor

Küçük yaşlarda kötü muamele ve yetersiz şartlara maruz kalan çocukların beyin gelişimleri yeterli düzeyde olmuyor.

AİLE .
çocuklukta stres beyin gelişimini engelliyor

Yeni araştırmalar, ihmal edilen, kötü muameleye maruz kalan veya yetersiz şartlarda yetişen çocukların beynindeki belli bölgelerin küçülebileceğini ortaya koydu. Bu, ileri yaşlarda başarı oranını da önemli ölçüde etkileyebiliyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre ABD'nin Wisconsin-Madison Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, erken yaşlarda ilgisizlik, kötü muameleye maruz kalan veya yeterli bakım görmeyen çocukların beyninde amigdala ve hipokampüs bögelerinin küçülebileceğini gösterdi.

Araştırmacılar, olumsuz sebeplerden dolayı oluşan stres nedeniyle çocukların iki beyin bölgesinde yaşanacak küçülmenin, öğrenme, bellek ve duyguların kontrolü konusunda sorunlar oluşturabileceğini ifade etti.

Biological Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmada, kötü muamele, ilgisizlik gören veya kötü şartlar altında yetişmiş 12 çocuğun beyin taraması yapıldı. Tarama sonuçlarından amigdala ve hipokampüs kısımlarının büyüklüğünü ölçen bilim insanları, sonuçları aynı yaştaki orta sınıf ailelerin çocuklarıyla karşılaştırdı.

Sonuçlar, stres altında büyüyen çocukların beyinlerinin bu iki bölgesinin normal yetiştirilen çocuklara kıyasla çok daha küçük olduğunu ortaya koydu.

Geçmişteki araştırmalar, erken yaştaki stresin depresyon, gerginlik, kanser ve yetişkin hayatta kariyer başarısızlıklarına neden olabileceğini göstermişti. Yapılan yeni araştırma ile çocuklukta stres altında kalan bireylerin on yıllar sonra nasıl etkilenebileceği daha iyi anlaşılabilecek.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Çocuklukta stres beyin gelişimini engelliyor
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.