Ecrin Aslında Ne Demek?

Geçtiğimiz yıl doğan kız çocuklarına en çok verilen isimlerden biri olan Ecrin’in anlamı hiç de sanıldığı gibi değil…

AİLE .
ecrin aslında ne demek?

2009 yılında doğan kız çocuklarından 15 bin 97'sine Zeynep, 12 bin 124'üne Elif, 7 bin 712'sine Yağmur adı verilmiş. Zaman Gazetesi'nden Sevim Şentürk'ün haberine göre, sıralamada Elif'le Yağmur arasında yakın zamanlara kadar duymadığımız bir isim daha var: Ecrin. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün kayıtlarına göre geçtiğimiz yıl tam 8 bin 90 bebeğe 'Ecrin' adı verilmiş. Kimileri kulağa hoş geldiği için, kimileri hiç duyulmamış bir isim olduğundan çocuğunun adını Ecrin koymuş.

Peki, Ecrin ne demek? Niçin anne babalar hayata gözlerini açan minik kızlarına bu adı veriyor? Türkiye'nin isim verme geleneğinde gol kralı futbolcular ve dizi karakterleri ebeveynlere ilham kaynağı olurken beyazperde ve televizyonda hiç rastlamadığımız bu isim neden bu kadar çok çocuğun adı olmuş. Yoksa 'Dini referanslı isim verme' isteği mi insanları 'Kuran'da geçen her kelimeyi anlamı uygun olmasa da isim haline getirme yanlışına itiyor. Biliyorsunuz 2000'lerde bir duada geçen ve anlamı 'üzerimize' olan 'Aleyna' birçok çocuğa ad oldu. Ecrin de Yasin ve Fetih surelerinde geçtiği için tercih ediliyor ancak, anlamı pek çok ailenin zannettiği gibi Allah'ın mükafatı değil, ücret demek.

Zaman Gazetesi Kürsü Sayfası Editörü Süleyman Sargın'ın açıklamasına göre eğer çok zorlanırsa 'hediye, mükafat' gibi anlamlara gelebilir. Kimi aileler de modern olduğu ve kulağa hoş geldiği için çocuğuna bu ismi veriyor. Bazı internet sitelerinde yapılan yorumlar da bunu gösteriyor: "Ben dindar biri değilim, ama bu isim çok farklı. Sırf bu yüzden Kur'an'da geçmesini bile umursamadan kızıma bu adı verdim."

İsim ve din ilişkisini inceleyen sosyolog Doç. Dr. Celalettin Çelik, ülkemizdeki isim verme geleneğini şöyle açıklıyor: "Bir zamanlar ideolojilere, yaşam tarzlarına göre yeni doğanlara isim verilirdi. Artık insanlar çocuklarının geleceklerini etkilemeyecek, aidiyet taşıyan isimleri vermek istemiyor. Bu yüzden ebeveynler kitle iletişim araçları sayesinde farklı isimler bulmaya başladı. Ecrin de bunlardan biri."

Türkiye'nin isim istatistiğinde eskiden aşina olduğumuz isimler ile yeniler birarada bulunuyor. Zeynep, Fatma, Elif, Zehra, Yusuf, Ali gibi isimlere her dönem yeni adlar eklenmeye devam ediyor. Bu kervana en son katılan 'Ecrin' başka bir söyleyişle 'Ecren', anlaşılan o ki hepsini geride bırakmaya aday. İsimler sürekli değişedursun, manasına bakmadan bir kelimeyi isim yapmak ve gözünün nuru yavrusuna vermek ise anlaşılır gibi değil.

Ecrin'in anlamı

'Ecrin'in manası hakkında farklı görüşler var. Arapça dilbilgisi kurallarına göre 'Ecir' kelimesinin tek başına kullanıldığında düşmesi gereken son harekesinin düşmemiş hali. Yani yanlış bir kullanım. Kimi 'hediye, kimi 'sevap demek' diyor. Kimilerine göre ise Allah'ın mükâfatı anlamını taşıyor. Kur'an-ı Kerim'de Yasin ve Fetih surelerinde geçen 'Ecrin'in anlamı Türk Dil Kurumu'nda, 'sevap, bir emeğin karşılığı' olarak açıklanıyor. Zaman Gazetesi Kürsü Sayfası Editörü Süleyman Sargın ise Ecrin'in ücret anlamına geldiğini, çok zorlanırsa 'hediye, mükâfat' gibi anlamların çıkarılabileceğini söylüyor.

Harf deyip geçmeyin, isimleri buna göre verin!

Her harfin bir estetiği, titreşimi olduğunu söyleyen onotomoloji yani isim bilimi uzmanı Kemal Haluk Cebe, "Harfler, insanda bulunan her bir duygunun karşılığıdır. Bu yüzden çocuğumuza isim verirken harflerin karakterini göz önünde bulundurmak gerekli." diyor. Mesela 'A' harfi gücü ve enerjiyi, 'İ' harfi duygusallığı, 'K' harfi başarıyı, E harfi üzüntü ve hüznü, 'F' harfi insanda kedine güveni getiriyormuş.

İsim verilirken nelere dikkat edilmeli?

Bebeklere ömür boyu anılacakları adını vermek birçoğumuza sıradan gibi görünse de bioenerji uzmanlarına göre pek de öyle değil. Enerji uzmanı Murat Soyer, isimlerin bir ses olduğunu, nasıl yankılanırsa kişiye öyle çarpacağını söylüyor. "Bu yüzden ismin kulağa hoş gelmesi kadar manası da önemli." diyor. İnsanın, hayatı boyunca pozitif etkileyen, taşımaktan utanç duymadığı bir isimle onurlandırılması gerektiğini belirtiyor. Kemal Haluk Cebe ise "İsim koyarken dikkat edilmesi gereken ilk şey Peygamber sözüdür. Hz. Muhammed'in 'Siz kıyamet günü kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel koyun.' sözünü unutmamak gerekir." diyor.

Türkiye'de isim verme geleneği

Celalettin Çelik'in anlattığına göre Türkiye'de yeni doğanlara isim verme geleneği bir hayli ilginç. Mesela, dizi karakterleri ve ünlü futbolcuların isimleri her dönem ilgi çekiyormuş. Nüfus Müdürlüğü'nün isim istatistiği bunun kanıtı. 1970 ve 1990 yılları arasında en çok konulan erkek isimi 'Murat'. Malum o yılların en popüler filmi de 'Kara Murat'. Bu gelenek hâlâ devam ediyor. 2005'te Aliye dizisindeki 'Arda'nın adı da, o yıl en çok konulan erkek çocuk isimleri arasına girmiş ve 9 bin çocuğa bu isim verilmişti. Sadece bu da değil. İzlenme rekorları kıran Kurtlar Vadisi'nin başrol oyuncusu Polat'ın sevgilisi Elif'in adı da 2006 yılında 12 bin 484 çocuğa konulmuş. 2010 yılının en çok izlenen dizilerinden Ezel de "Bebeğimin adını ne koysam?" diye düşünenleri harekete geçirdi. Şimdiden "Oğlumum adını Ezel koyacağım" diyenleri görmek hiç zor değil.

"Kur'an'da geçiyor diye bu isimleri koymayın!" başlıklı haberi okumak için tıklayın!

Son dönemin popüler kız isimleri

 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ecrin Aslında Ne Demek?
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • ECRİN Perşembe, 20:49

  Bencede Ecrin ismi allahın hediyesi iyiki annem ve babam bana bu ismi koymuş
 • ECRİN Perşembe, 20:46

  BENCE ECRİN HAKLI ÇÜNKÜ HİÇ ALAKASI YOK İSMİMİN ASIL ANLAMI ALLAHIN HEDİYESİ BENİM ANNEM DE ÖYLE DİYOR
 • Ecrin Perşembe, 18:22

  Bence bu gerçek değil çünkü bu isim ALLAH’ın hediyesi demektir.
 • Ecrin Pazartesi, 18:18

  Bu bence yalan çünkü ecrin allahın hediyesi anlamındadır ve isteyen kişi koyabilir
 • ecrin Cuma, 14:59

  bu bence yalan ben anneme sordum ecrin adı allahın kuluna verdiği bir hediyedir.
 • Sinem Nur Pazar, 01:17

  Sen şimdi ECRİN adlı kişilere ücret yani masraflı mı işe yaramazmı demek istiyorsun ayıp ya
 • Ecrin Aydın Cumartesi, 09:44

  Benim ismimde ecrin fakat ben bozuk para olduğunu değil Allah'ın hediyesi olduğunu biliyordum bunu duyunca üzüldüm ve anladım! fakat isim güzel ismimden memnunum ama isim isim isimdir bence... ve bende ismimin anlamını bozuk para olarak ifade etmem kulağa hoş gelmez ):
 • sinem Salı, 15:18

  bayıldım
 • Ecrin Acar Cumartesi, 07:52

  Ecrin Acar
 • Ecrin Pazar, 21:08

  Kaşık sıklıkla kapmaca. Bu
 • Coskuner Salı, 03:38

  bi arkadas cocugunun ismini sucuk koydu !!!!
 • Yahya TOPR Cumartesi, 00:00

  Arkadaslar; ilk Dogan kadının adı Hava.Hava ne ki? Ne kadar anlamlı ki? Ancak bu ismi ona Allah vermiş.. O yüzden Ecrinin anlamı ücret bile olsa Poyraz gibi, Kuzey gibi Su gibi süper anlamlı olmayan isimler kadar konulabilir bir isim, en azından kulağa cok hoş geliyor.. Yahya TOPRAK
 • eda Pazartesi, 00:00

  benim yeninimin adı ecrin daha 4aylık
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Pazartesi, 25 Şubat

 • SERİF BOZK Cuma, 00:00

  ECRİN KELİMESİNDE ABDÜL VARMI ALLAH LAFZI VARMI NEREDEN UYDURUYORSUNUZ
 • Ufuk Perşembe, 00:00

  İsmin illa güzel anlamlı olması gerekmez. Kıyamet günü adı güzel değil diye çağrılmayacak mı ? Ne alaka. Bunun cehaletlede alakası yok. Cehalet diye yorum yapan arkadaşlar kendi yazdıklarını bir daha gözden geçirsinler.
 • saliha Salı, 00:00

  kızımın adı ecrin mina ben allahın hediyesi olarak biliyorum yasini şerifte ecrin kerim olerak ta geçiyor kuranı kerim allahın bizlere hediyesi
 • berkant yı Cumartesi, 00:00

  bu sayfa çok hoşuma gitti
 • FATMA Salı, 00:00

  BENİM YEĞENİMİN ADIDA ECRİN ANLAMI ÇOK GÜZEL ,KENDİSİ GİBİ
 • şevval Perşembe, 00:00

  çok güzel teşekkürler bende büyüyünce çocumun adını ecrin koyacam ve ecrin kelimesi arapca kelimesi
 • şevval Perşembe, 00:00

  güzel yazmışlar teşekkürler
 • kader Perşembe, 00:00

  benim kızımın adı ecrin rana adı kesinlikle çok güzel bu adı beyendiğim için kızıma koydum anlamını bilmeden koydum
 • ayşenur Pazar, 00:00

  bir kızım olursa kesinlikle ismini ecrin koyucam çok güzel isim.Anlamıda kesinlikle ALLAH IN ARMAGANI oluyor.Aslında tüm çocuklar RABBİMİN ARMAGANI bizlere çocuklarımıza iyi bakalım onlar bizim gelecegimiz anne degilim ama bunu biliyorum.
 • derya Cuma, 00:00

  ecrin ismini sevmiyorum bana direkt ecinniyi anımsatıyor
 • aysel Salı, 00:00

  benim kızımında ismi ecrin sizin başka işiniz yokmu insanların aklını karıştırıyosunuz kendi çocuğunuza bildiğiniz anlamlı isimler koyun başkalarınkine karışmayın
 • hamza Perşembe, 00:00

  Ecrin kelimesi Arapça kökenli bir sözcük olmakla beraber son zamanlarda ülkemizde popüler bir kız ismi olma özelliğini taşıyor.

  Yeni çocuk sahibi olan ailelerin evlatlarına isim seçerken klişeleşmiş isimlerden ziyade daha özgün isimler tercih ediyorlar.

  Bu noktada birçok anne babanın aklına takılan sorular ise; ecrin ne demek?

  Ecrin kelimesinin sözlük anlamı, Allah’ın hediyesi, Allah tarafından armağan edilmiş, Allah’ın bir lütfu manasındadır.  Bir başka merak edilen soru ise ecrin kuranda geçiyormu?

  Ecrin ismi Kuran’da Yasin suresinde geçiyor.

  Ayrıca kelimenin Arapça’da ücret anlamına da gelmesi sebebiyle Kuran’da bu manada kullanıldığı yerler de var.
 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Perşembe, 18 Ekim

 • Yorumunuz gösterilemiyor : Yazım kuralları hatası...Salı, 9 Ekim

 • ecrin Pazartesi, 00:00

  hadi be tüh bende çok inandım yahu kim ne isim koyarsa kaoar sizene ne derdiniz var insanlar ne amlamda bilyosa ona niyetlenerek koymuş
 • ecrin Pazartesi, 00:00

  kıskanma kıskanma madem bu kadar seviliyo sizene insanlar anlamıı nası niyetlenmişse ona göre verdi boşa kafa karıştırmayın

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.