Edebiyatımıza yön veren kadınlar

Aşkları, yaşadıkları ve ayrılıklarıyla edebiyatımızı etkileyen kadınlar...

Sezai Karakoç ve Muazzez Akkaya

Mona Roza Tek Gül anlamına gelir. Sezai Karakoç üniversitedeyken bir okul arkadaşına sevdalanır.. Fakat kendisini yakışıklı bulmadığı için ona bir türlü açılamaz.. Bir gün cesaretini toplayıp aşkını Muazzez Hanım´a arzeder. Fakat reddedilince çok üzülür. Okullar tatil olur ve Muazzez Hanım Geyve´de yazlıkta kalmaya başlar. Sezai Karakoç' ta tam karşısındaki yazlığın bahçesinde bahçıvan olarak çalışmaya başlar. Her gün karşılıksız sevgi duyduğu sevgilisini seyreder. . Ona şiirler yazar. Mona Roza şiirinin her kıtasının baş harflerine dikkat edersek Muazzez Akkaya'nın ismi ortaya çıkar. Okul biter ve mezuniyet töreni yapılır. Mezuniyet törenindeyse Sezai Karakoç ''Mona Roza'' şiirini okur. Muazzez Akkaya ise tam karşısındadır. Şiiri bittikten sonra bir alkış tufanı kopar. Herkes bir daha okuması için ısrar eder. Ve tam 3 kez Sezai Karakoç bu şiiri ard arda okur. Sahneden tam ineceği sırada Muazzez Hanım koşarak yanına gelir ve ona hala teklifinin geçerli olup olmadığını sorar. Sezai Karakoç senin aşkın artık benimkine yetişemez der ve hayır cevabını verir Muazzez Hanım bayılır. Ertesi gün ise Muazzez Hanım´ ın intihar ettiği duyulur. Sezai Karakoç hala evlenmemiştir...

Yüzyıllardır kadın, gerek yaşamdaki yeriyle gerek öncülük ettiği kitlelerce hep dikkat çeken bir imge olmuştur. Edebiyatımızın en güzel örneklerini bugün hala severek okumamızı sağlayan kadınlar.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Edebiyatımıza yön veren kadınlar Foto Galerisi

Yorumlar

bu galeri için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Gözat

bunlar da ilgi çekebilir Galeri Listele
Bu bal hazine değerinde
YAŞAM

Bu bal hazine değerinde

Nepal`in yüksek dağlarından olan nakal Gurung dağının keskin yamaçlarına petek yapan arıların balını almak o kadar da kolay değil...

Otomobille geçmişe yolculuk
YAŞAM

Otomobille geçmişe yolculuk

Üretime başladığı tarihten beri, araba dünyasında; teknolojisi, konforu ve kalitesiyle ilk sıralarda yer alan Mercedes geçmişten bugüne sayısız modelde üretildi.

Yavru pandanın uyumama savaşı
YAŞAM

Yavru pandanın uyumama savaşı

Hangi yaşta hatta hangi türde olursanız olun! Ancak tüm anne babaların yakından bildiği gibi yatağa gitmemekte direnen bir ufaklığı ikna etmek çoğu zaman deveye hendek atlatmaktan daha zorlu bir irade savaşına dönüşebilir.

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.