Nazilerden Kaçan Bilimadamları Konuşulacak

Bahçeşehir Üniversitesi'nde gerçekleştirilecek konferansta Naziler'den kaçan bilimadamları ele alınacak.

KÜLTÜR SANAT .
nazilerden kaçan bilimadamları konuşulacak

Bahçeşehir Üniversitesi tarihe ışık tutacak önemli bir konferansa ev sahipliği yapıyor. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı himayesinde, Aladdin Projesi ve Bahçeşehir Üniversitesi işbirliğinde 19 Nisan 2012 tarihinde gerçekleşecek konferansta Nazi zulmünden kaçarak üniversite reformu ile Türkiye’ye gelen Alman ve Avusturyalı bilim adamlarının Türk üniversitelerinin çağdaşlaşma sürecine olan katkıları konuşulacak.
 
Aladdin Projesi Yürütücü Direktörü Abe Radkin ve Türkiye Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman’ın da katılacağı konferansın açılış konuşmalarını Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova, Aladdin Projesi Başkanı Anne-Marie Revcolevschi, Fas Kralı Danışmanı Anna Lindh Avrupa-Akdeniz Kültürler Arası Diyalog Örgütü Başkanı André Azoulay, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Özel Danışmanı ve Özel Elçisi Adnan Kifayat, Türkiye Uluslararası Soykırım Eğitim İşbirliği Görev Gücü, Anma ve Araştırma Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Ertan Tezgör, UNESCO Onursal Elçisi, Soykırım Eğitimi Özel Elçisi Dr. Samuel Pisar, UNESCO İyi Niyet Elçisi Zülfü Livaneli gerçekleştirecek.
 
“Nazi Zulmünden Türkiye’ye Sığınan Alman ve Avusturyalı Bilim İnsanlarının Türk Üniversitelerinin İlerlemesinde Rolü” başlıklı ilk oturumun moderatörlüğünü Koç-Yönder Derneği Başkanı Mesut Ilgım yapacak. İlk oturumun panelistleri Prof. Phillip Schwarz’ın Kızı Dr. Susanne Schwarz, Kudüs Hebrew Üniversitesi’nden Prof. Jacob Landau,  “Sevgili Üniversite”nin Yazarı Prof. Dr. Dehen Altıner, Sümerolog, Yahudi Kökenli Alman Bilim İnsanlarından Hans Gustav Güterbock ve Benno Landsberger’in öğrencisi Dr. Muazzez İlmiye Çığ olacak.
 
“1492 – 1942 İstanbul ve Yüzyıllık Musevi Tarihi” başlıklı günün ikinci oturumu ise Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Heath W. Lowry moderatörlüğünde gerçekleştirilecek. İkinci oturumun panelistleri ise Hayfa Üniversitesi’nden Prof. Minna Rozen, Kitabı Olan Dinlerin Ortak Bilgisi ve Barışın Öğretilmesi için UNESCO Başkanı Fransız Eski Hahambaşı René-Samuel Sirat, Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zafer Toprak ve 500. Yıl Vakfı Başkanı Naim Güleryüz olacak.
 
Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi  B Konferans Salonunda, 19 Nisan 2012 günü  Saat: 10:00 – 18:30 arasında  konferans izlenime açık yapılacak.

AnkaYaşam

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Nazilerden Kaçan Bilimadamları Konuşulacak
Yasal Uyarı: on5yirmi5.com'a ait özel içeriklerin metin, görsel ve diğer dosyalarının tüm hakları on5yirmi5.com'a aittir. İçerikler aktif link verilerek kısmen kullanılabilir

Yorumlar

bu haber için ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.