Tansiyonu yükselten 12 önemli neden!
Hastalıklar

Tansiyonu yükselten 12 önemli neden!

Ülkemizde her 3 kişiden birinde görülen hipertansiyon, bir diğer deyişle kan basıncının 120/80 mmHg’nin üzerinde olması, son yıllarda gerek obezitenin gerekse hareketsiz bir yaşam ile stres etkenlerinin artması nedeniyle artık gençlerde de hızla yaygınlaşıyor, hatta 10 yaşındaki çocuklarda bile görülüyor. Üstelik çoğu zaman belirti vermeden kalp, beyin ve böbrek gibi organlarda hasar oluşturarak hayatı tehdit ediyor.

Evlilik her derde deva
Bilimsel Çalışmalar

Evlilik her derde deva

Japon bilim adamları zayıf kalmanın bir yolunun da evlililik olduğunu tespit etti. Evli ve bekar kişiler arasında yapılan araştırmayla evliliğin diyabet, yüksek tansiyon, obezite gibi hastalıklara yakalanma riskini de düşürdüğü belirlendi.

Yüksek tansiyonu olanlar dikkat!
Yetişkin Sağlığı

Yüksek tansiyonu olanlar dikkat!

ABD'deki Johns Hopkins Üniversitesi'nden bilim adamlarının araştırması, 40'lı yaşlarda tansiyon hastası ve tedavi görmeyen bir kişinin 20 yıl sonra bunama riskinin daha fazla olduğunu gösterdi.

Obez çocuklarda yüksek tansiyon alarmı!
Çocuk Sağlığı

Obez çocuklarda yüksek tansiyon alarmı!

Çocuklukta ortaya çıkan obezite sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de hipertansiyon! Araştırmalara göre hipertansiyon obez çocuklarda normal kilolu çocuklara göre 3 kat daha sık görülüyor.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.