'Şeker, rahimdeki bebek ölümlerinin en önemli nedenlerinden'
Çocuk Sağlığı

'Şeker, rahimdeki bebek ölümlerinin en önemli nedenlerinden'

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, şeker yükleme testinin, çok aşikar olmayan şekeri ortaya çıkarıp, bebeğin ve annenin zarar görmesini önlediğini belirterek, "Bu test, gözden kaçacak şekeri ortaya çıkarır, gebelik hormonları şeker metabolizmasını olumsuz etkiliyor ve ortaya koymanın yolu budur. Aksi takdirde fark etmediğiniz bir şeker hastalığı rahim içerisindeki bebek ölümlerinin en önemli nedenlerinden biridir." dedi.

Sessiz tehdit tansiyon hastalığı
Hastalıklar

Sessiz tehdit tansiyon hastalığı

Hipertansiyon, ülkemizde her üç kişiden birinde görülen önemli bir sağlık sorunudur. Önemi; hedef organlar olan kalp, damarlar, beyin, böbrek ve gözlerin etkilenmesi sonucunda inme, kalp krizi, periferik damar hastalıkları, kronik böbrek hastalığı ve görme kayıpları gibi pek çok organ hasarına yol açabilmesinden kaynaklanır.

Dikkat! 'Sarımsak ve limon tansiyonu düşürmez'
Şifalı Bitkiler

Dikkat! 'Sarımsak ve limon tansiyonu düşürmez'

Türk Kardiyoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Abacı, "Limon veya sarımsak aldığımızda, 'ben limon kullandım, tansiyonum düşecek' rahatlığı bile tansiyonu düşürür. Yoksa sarımsak ve limon gibi yöntemler ilaçlarla karşılaştırıldığında kan basıncında önemli bir düşme sağlamaz." dedi.

Göz tansiyonuna 5 dakikada ameliyat
Hastalıklar

Göz tansiyonuna 5 dakikada ameliyat

Uzunköprü Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Vural: "Glokom hastalığında dünyadaki birkaç merkezde uygulanmaya başlayan yöntemin, hastanemizde uygulanabilmesi mutluluk verici"

Maden suyu  tansiyonu yükseltebilir!
Yetişkin Sağlığı

Maden suyu tansiyonu yükseltebilir!

Uzman Diyetisyen Işın Sayın, vücut için istenmeyen madde olan karbondioksit ile işlenmiş sodaların vücut için zararlı olduğunu, özellikle tansiyonu yüksek olanların soda içerken çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Kilo ve sigara tansiyona davetiye çıkarıyor
Bilimsel Çalışmalar

Kilo ve sigara tansiyona davetiye çıkarıyor

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Fizyoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurselen Toygar, alınan her kilo, içilen her sigaranın günümüzün en önemli hastalıklarının başında gelen tansiyona davetiye çıkardığını söyledi.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.