38 günlük bebeğe 450 kilometrelik sürgün
Toplum

38 günlük bebeğe 450 kilometrelik sürgün

Hapishanede dünyaya gelen bebeğe sürgün işkencesi. Cezaevinde doğum yapan kadın mahkûm, 38 günlük bebeğiyle “tabutluk” denilen askeri araca konularak Elazığ’dan 450 kilometre uzaklıktaki Kayseri’ye sürgün edildi

Büyük Sürgün'ü unutmadık
Tarih

Büyük Sürgün'ü unutmadık

Her yıl 21 Mayıs’ta Büyük Sürgün’ü yadeden Çerkesler, artık sadece denize çelenk atıp sessizce dağılmıyor. Derneklerin öncülüğünde düzenlenen etkinlikler sayesinde herkesi sürgünden haberdar etmeyi hedefliyorlar. Kafkas Kültür Derneği Eski Başkanı Yaşar Nogay, “Çerkes toplumu son 150 yıldır buzdolabındaydı. Kafkas dilleri unutulma aşamasına gelmiş durumda. Bu kültürün kıymetini bilmek gerekiyor. Çerkes sürgünü sadece bizim değil insanlığın meselesi”diyor.

Yarım milyon Çeçen ve İnguş sürgün edildi
Olaylar

Yarım milyon Çeçen ve İnguş sürgün edildi

70 yıl önce Şubat 1944'te yarım milyon kadar Çeçen ve İnguş, Sovyetler Birliği'nin uzak bölgelerine sürgüne gönderilmişti. 13 yıl sonra geri dönmelerine izin verildiğinde bu insanların üçte birinin öldüğü tahmin ediliyor.

'Hür Adam' Geliyor...
Filmler

'Hür Adam' Geliyor...

Minyeli Abdullah ve Sürgün filmlerinin yönetmeni Mehmet Tanrısever, Said Nursi'nin hayatını anlatan "Hür Adam" filminin çekimlerine başlıyor.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.