Hafızalardan silinmeyen katliam: Sabra ve Şatilla
Olaylar

Hafızalardan silinmeyen katliam: Sabra ve Şatilla

Filistinli mültecilerin kaldığı Sabra ve Şatilla kamplarında 36 yıl önce aşırı sağcı Hristiyan Falanjist milislerin düzenlediği ve 3 binden fazla savunmasız insanın hayatını kaybettiği katliamın açtığı derin yaralar hafızalardan silinmiyor.

BM'den
Olaylar

BM'den "Arakanlı Müslümanlar" Açıklaması

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (OHCHR), Arakanlı Müslümanların Myanmar Ordusu ve Budistler tarafından katledilmesinin bir planlı soykırım olduğunun altını çizerek, Myanmar Genelkurmay Başkanı dahil sorumluların mahkeme karşısına çıkması gerektiğini söyledi.

Polonya'dan İsrail'i kızdıran yasa
Olaylar

Polonya'dan İsrail'i kızdıran yasa

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, İsrail’in yanı sıra Ukrayna ve ABD’nin karşı çıktığı, “Yahudi soykırımında Polonyalıların Nazilerle suç ortaklığı yaptığı suçlamasını yasaklayan” yasayı imzaladı.

Ülkeler

"İran vahşetin dünyaya anlatılmasından endişeleniyor"

Halep Türkmenleri Derneği Genel Sekreteri Ahmet Zeynel Mahli, Halep'teki tahliyeleri engellemeye çalışan Esed rejimi ve İran'ın tahliyelerden sonra bölgede yaşanan vahşetin dünyaya anlatılacak olmasından endişelendiğini söyledi. Mahli, Esed'in soykırım yaptığı yerde zafer konuşması yapmaya hazırlandığını iddia etti.

Halep'te insanlık ölüyor
Ülkeler

Halep'te insanlık ölüyor

300 bin kişinin yaşadığı Halep'in doğu kesimi, son üç aydır Esed rejimi ile müttefikleri İran ve Rusya tarafından, daha önce benzeri görülmemiş kanlı saldırılara maruz bırakılıyor.

Papa'dan 'soykırım' açıklaması
Olaylar

Papa'dan 'soykırım' açıklaması

Ermenistan ziyareti sırasında 1915 olaylarını 'soykırım' olarak nitelemesinin ardından Türkiye'den tepki alan Papa Francesco, bu ifadeyi neden kullandığına açıklık getirdi. Papa 'soykırım' kelimesinin konuşma metninde yer almadığını söyledi.

Hollanda'dan 'soykırım' kararı
Ülkeler

Hollanda'dan 'soykırım' kararı

Almanya'nın 'soykırım' tasarısı kabul etmesinin yankıları sürerken, Hollanda'nın 1915 yılındaki Ermeni olaylarına ilişkin, 'soykırım' ifadesini kullanmayacağı açıklandı. Başbakan Yardımcısı Asscher, bu konuda yargıya varmanın kendi işleri olmadığını söyledi.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.