Ahmet Hakan: Siz, Louis Vuitton Müslümanlarısınız
Yazarlar

Ahmet Hakan: Siz, Louis Vuitton Müslümanlarısınız

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, 'falling star' akımına katılan başörtülü kadınları eleştirdi. Hakan, şair Necip Fazıl Kısakürek'ten alıntılar yaptığı yazısında "Siz, Louis Vuitton Müslümanlarısınız" ifadesini kullandı.

İslamcılık neydi, ne oldu?
Yazarlar

İslamcılık neydi, ne oldu?

İslamcılık düşüncesinin ortaya çıkışı genellikle XIX. yüzyılın ikinci yarısıyla tarihlendirilir ve bu düşünce İslam dinini inanç, ahlak, siyaset, devlet ve hukuk gibi birçok bakımdan hayata hâkim kılma, müslümanlar arasında birlik ve dayanışma tesis ederek İslam âlemini Batı karşısındaki çok yönlü mağlubiyetten ve taahhur badiresinden kurtarma odaklı bir arayış olarak tarif edilir.

Yazarlar

"Şahadet parmağıdır göğe doğru minare"

Günümüzde cami mimarisinin en problemli kısmının minareler olduğunu, bir minare ve şerefe enflasyonu yaşandığını, camilerin yükseklikleriyle minarelerin yükseklikleri arasında hiçbir nisbet gözetilmediğini söylemeye gerek var mı, bilmiyorum.

İşte Sabahattin Ali’nin
Edebiyat

İşte Sabahattin Ali’nin "MADONNA"sı

Romancı-şair Sabahattin Ali’nin daha sonra Orhan Veli Kanık’ın sevgilisi olacak Nahid Fıratlı’ya yazdığı aşk mektupları İstanbul Müzayede tarafından yarın açık artırma ile satışa çıkacak

Necip Fazıl'a vefa durağı
Yazarlar

Necip Fazıl'a vefa durağı

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden Necip Fazıl Kısakürek için vefatının 33. yıldönümü anısına İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü bir otobüs durağı tasarladı. Hazırlanan durak Necip Fazıl Kısakürek’in hayat hikayesi, şiirleri ve fotoğraflarının yer aldığı özel görsellerle süslendi.

Zalimlere beddua millete dua!
Tarih

Zalimlere beddua millete dua!

Necip Fazıl Kısakürek'in hazırlamış olduğu 'Ulu Hakan II. Abdülhamid Han' adlı kitabında geçen meşhur duasına A Haber ekranlarında yayınlanan 'İmparatorluğa Darbe 31 Mart' programında da yer verildi.

72 yıl sonra sahneye konuluyor!
Tiyatro

72 yıl sonra sahneye konuluyor!

Necip Fazıl Kısakürek'in ilk kez 1941 yılında izleyiciyle buluşan oyunu 'Para', bu yıl Şehir Tiyatroları tarafından yeniden sahneleniyor.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.