Muharrem ayı Orucu Ne Zaman Tutulur?
İslam

Muharrem ayı Orucu Ne Zaman Tutulur?

Muharrem ayı 2018 yılında 11 Eylül Salı günü başlıyor. Bugün aynı zamanda Hicri yılın ilk günüdür. Müslümanlar için bir dönüm noktası olan hicret, tarihte yeni bir sayfa açmıştır. Muharrem ayı orucu olarak da bilinen oruç, Kerbela olaylarında şehitlerin çektikleri zorluklar için tutulur.

Bolluk ve bereketin simgesi 'aşure'
İslam

Bolluk ve bereketin simgesi 'aşure'

Buğday, nohut, fasulye, incir, tarçın ve şeker gibi 40'a yakın malzemeyle yapılan, bolluk ve bereketin simgesi aşure, muharrem ayında sofraları tatlandırıyor.

Bugün  Hicri yılbaşı
İslam

Bugün Hicri yılbaşı

Kameri takvim olan Hicri takvimin son ayı zilhicce bugün son buluyor, yeni yıl yarın İslamiyette önem arz eden aylardan muharrem ile başlıyor.

Alevi dedelerinden Avrupa çıkarması
Dinsel Tartışmalar

Alevi dedelerinden Avrupa çıkarması

Diyanet İşleri Başkanlığı, gurbetçi Alevi ve Caferi vatandaşların talepleri doğrultusunda 96 Alevi dedesini yurt dışına gönderiyor. Alevi dedeleri gittikleri yerlerdeki vatandaşları, Muharrem ayı, Aşure ve Kerbela olayları hakkında bilgilendirecek ve birlik beraberlik mesajları verecek.

Olaylar

"Torunuma Ali ismini vereceğim"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Uzlaşı ve Toplumsal Kalkınma Vakfının ATO Congresium'da verdiği "muharrem orucu iftarı"na katıldı.

Alevi Sünni çatışmasına son
İslam

Alevi Sünni çatışmasına son

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, 'Bize düşen, Kerbela'nın acısından, Müslümanların arasındaki birliği, kardeşliği yeniden ayağa kaldırmaktır' dedi.

Görmez:
İslam

Görmez: "Yeni Kerbelalar yaşanmasın"

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Dünyadaki bütün Müslümanların yeni Kerbelaların yaşanmaması için ortak bir dil, kültür, düşünce geliştirmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

Bugün Mübarek Hicri Yılbaşı
İslam

Bugün Mübarek Hicri Yılbaşı

Peygamberimizin Mekke-i mükerremeden Medîne-i münevvereye hicretinin başlangıç kabûl edildiği târihe, seneye “Hicrî Yıl” denir.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.