Mehmet Beyhan: Küresel siyasetin geleceği
Yazarlar

Mehmet Beyhan: Küresel siyasetin geleceği

Dünyayı küre olarak düşünürsek ‘küresel siyaset’ dediğimizde dünya çapında yürütülen siyaseti ifade etmiş oluyoruz. Bu çerçevede dünyadaki gelişmelere baktığımızda, dünya kaynaklarının paylaşımı konusunda küresel güçlerin birbiriyle sürdürdükleri rekabet, bütün bölgeleri etkileme potansiyeline sahiptir.

Mehmet Beyhan: Amerika Kaos Peşinde
Yazarlar

Mehmet Beyhan: Amerika Kaos Peşinde

ABD’nin dünya üzerindeki siyasi, askeri ve ekonomik gücü gittikçe azalıyor. Daha önceki yıllarda ABD dünyadaki sosyal ve siyasal olayları kulağa hoş gelen söylemlerle kendi lehine çevirmeyi başarabiliyordu.

Mehmet Beyhan: Küresel barış ve bölgesel işbirlikleri
Yazarlar

Mehmet Beyhan: Küresel barış ve bölgesel işbirlikleri

Geçen hafta Cumartesi günü Cemal Demir beyin başkanlığını yürüttüğü Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi ile Lahor Barış Araştırmalar Merkezinin işbirliğiyle ‘’Küresel Barış ve Bölgesel İşbirlikleri’’ konulu 2. Uluslararası Sempozyumunu düzenlediler. İstanbul Beyoğlu’nda gerçekleşen Sempozyuma farklı ülkelerden, diplomat, Bakan, Elçi ve Akademisyenler katılmıştı.

Mehmet Beyhan: Sevilen Başkana Batı’nın çifte standartı
Yazarlar

Mehmet Beyhan: Sevilen Başkana Batı’nın çifte standartı

31 Mart yerel seçimlerinde Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde seçilen HDP adaylarına geniş yer ayıran Batı medyası, ezici bir çoğunlukla seçilen Savcı Sayan’ın başarısını nasıl yorumlayacaklarını merak etmiştim. Ancak Batı medyası her zaman olduğu gibi çifte standart tavrını sürdürerek Savcı Sayan’ı görmemezlikten gelmişti.

Mehmet Beyhan:  Maliyetler düşünce üretim artar, üretim artınca da halkın refah seviyesi de artacaktır.
Fikir

Mehmet Beyhan: Maliyetler düşünce üretim artar, üretim artınca da halkın refah seviyesi de artacaktır.

ABD’nin temel dış politikası, kendi dışında başka bir gücün ortaya çıkmasını engelleme siyaseti üzerine kuruludur. ABD’nin diğer tüm ülkelerle kurduğu ilişkilere baktığımızda, iki husus dikkatimizi çeker. Birincisi, o ülkenin kaynaklarından istifade etmek, ikincisi, o ülkeleri belli bir sınırda tutup bir güç olarak ortaya çıkmasını engellemektir.

 Batı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı neden istemiyor?
Fikir

Batı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı neden istemiyor?

Erdoğan’ın İslam dünyasının sorunlarıyla ilgilenmesi, savunma sanayisine yatırım yapmış olması, İsrail’in yaptığı zulmü yüksek sesle eleştirmesi ve ‘Dünya beşten büyüktür’ söylemi, küresel güçlerin beklentilerini değil de Türkiye’nin beklentileri doğrultusunda çalışması onları fena halde kızdırmıştır’

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.