Siyasal İslam yine mi öldü?
Eğitim Güncel

Siyasal İslam yine mi öldü?

Tunus Nahda hareketinin lideri Gannuşi’nin “Siyasal İslam’ı bırakıp, demokratik İslam’a geçiyoruz” açıklaması, “Siyasal İslam öldü” cümlesini kurmak için hazırda bekleyenleri heyecanlandırdı. Siyasal İslam’ın tabutuna çivi çakmaya başlayanlar bile oldu. Gerçek Hayat Dergisi, Müslümanların kimlik çabası olarak nitelendirilen Siyasal İslam'ı değerlendirdi.

İslamcılar ne yapacak?
Yazarlar

İslamcılar ne yapacak?

"Türkiye İslamcılarının bütünüyle Recep Tayyip Erdoğan'ın safına geçtiği tarih olarak Davos'u ve 'one minute' lafını ettiği günü görüyorum. O gün İslamcılar 'yapabiliriz' demişlerdi."

Gannuşi, İslam, politika
Yazarlar

Gannuşi, İslam, politika

"Aslında Türkiye'de Ak Parti'nin 14 yıl içinde geliştirdiği "Laik yorum" da aynı çerçevenin uzantısı olarak tartışılıyor ve tartışılacak."

İslamcılık her dem yeni bir tahayyül
Yazarlar

İslamcılık her dem yeni bir tahayyül

Mısır’daki İhvan hareketinin de toplanan son şuradan çıkan güçlü bir kararla, politik çalışmalarla İslami davayı ayrı tutacaklarını açıklamaları tesadüf olmasa gerek. İslam dünyasında yönetim, temsil, şura, yasama, yargı biçimi kökten ele alınmalı, ilham verici düşünceler konmalı ortaya.

Nahda’dan laiklik mesajı
Ülkeler

Nahda’dan laiklik mesajı

Arap Baharı sonrası Tunus’ta siyasi İslam’a yer kalmadığını söyleyen Nahda Hareketi’nin lideri Gannuşi, “2014 Anayasası seküler ve dini aşırıcılığa limit koydu. Siyasal İslam’ı bırakıp, demokratik İslam’a geçiyoruz” dedi.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.