Yılda 631, ayda 57 vakit
İbadethaneler

Yılda 631, ayda 57 vakit

Batı Şeria’nın El-Halil şehrinde bulunan ve Müslümanların Mescid-i Aksa’nın ardından 4’üncü kutsal mescidi sayılan Halilurrahman Camii’nin kaderi 25 yıl önce değişti.

Hac ön kayıtları başladı
İslam

Hac ön kayıtları başladı

Diyanet İşleri Başkanlığından, ilk defa hacca gitmek isteyenlerin müracaatlarını 8-14 Aralık tarihlerinde yapabileceği duyuruldu.

Bilimsel değil, dini eğitime yatırım!
Olaylar

Bilimsel değil, dini eğitime yatırım!

Bütçede en büyük payı Milli Eğitim Bakanlığı alıyor gibi görünse de durum farklı. Bütçenin yüzde 72’sini personel giderleri, yüzde 11’ini devlet primleri oluşturuyor. Eğitime yapılan yatırım pay geçen yıl sadece yüzde 8.6 iken, bu yıl ise neredeyse yarıya inerek, yüzde 4.88’e geriledi. Geçen yıl iki katına çıkarılan Din Eğitimi Genel Müdürlüğü’nün bütçesi ise Diyanet İşleri’ni yakaladı ve çok sayıda bakanlığı da katladı...

Yazarlar

"Sivil toplum ve din"

"Ufuk turu"na çıkarken aslında bizim önce vahiy temelli bir arka planımız olmalı. Sonra tarihi süreç içindeki kavram ve kurumlarımızı bilmemiz gerekiyor.. Bir de geleceğe ilişkin bir hayalimizin olması gerek. Biz Müslümanız, "Müslümancı" değil. Alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmetiyiz. Tüm insanlık için bir teklifimiz olmalı.

Din ve kitap bölünemez
İslam

Din ve kitap bölünemez

Müslümanların son iki asrında dinlerini ve kitaplarını bölerek başka ideolojilere, sistemlere ve düzenlere uyum yapmaya kalkışmaları içine düştükleri "rezillik, zillet, mağlubiyet, kişilik bozukluğu …" sonuçlarının önemli sebebi olsa gerektir.

Dinin temel kabulleri değiştirilemez
İslam

Dinin temel kabulleri değiştirilemez

"Zamanın veya mekânın değişmesiyle; zamana ve mekâna (coğrafi şartlara) bağlı olarak yapılabilecek değişiklikler hakkında herhangi bir ayet veya hadis olmayan mevzulardandır."

Terör dini nasıl kullanıyor
İslam

Terör dini nasıl kullanıyor

İslam'a hiç girmemiş, Müslüman olmamış kimseler, Müslümanların dinlerine ve yurtlarına karşı savaş açarlarsa onlarla savaşılır, ölme ve öldürme pahasına din ve yurt savunulur, ama onlar barış içinde yaşamak ve ilişki kurmak isterlerse "iyilik ve adalet çerçevesinde" onlarla ilişki kurulur (Bak. Mümtehine suresi: 8-9).

'Bizi kutuplaşmadan kim kurtaracak?'
Fikir

'Bizi kutuplaşmadan kim kurtaracak?'

İslâmcılık üzerine çalışan akademisyenlerden Prof. İsmail Kara, Türkiye’de din üzerinden bir kutuplaşma olduğu görüşünde. Kara, “Diyelim ki, siyasetçiler ve siyasi merkez daha kolay yönetebilmek ve kendi tarafına çekmek için kutuplaşmayı artırıyor. Peki, üniversitelere, fikir ve sanat adamlarına, basına ne oluyor?” diyor. Kara, herkesin aynı düşünemeyeceğini ama çözüm arayışına müspet katkı vermesi gerektiğini söylüyor.

Olaylar

"Cemaat=Din demek değildir"

“Bizim her şeyimiz Allah için ve onun maksadının ve amacının gerçekleşmesine yönelik olmalıdır. Dolayısıyla geriye kalan Devlet, cemaat, mezhep, meşrep, tarikat vs. hepsi ARAÇTIR...” diyen Şemsettin Özdemir cemaat=din anlayışının yanlış ve tehlikeli olduğunu kaydederek."Cemaat=Din demek değildir" diyor.

Din ve mantık zorladı
Sınavlar

Din ve mantık zorladı

Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk oturumuna dün girdi. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları, Fem Yayınları Sosyal Bilimler Zümresi ve Bilfen Liseleri uzmanları, öğrencilerden aldıkları bilgilere göre yorumladıkları LYS-4’teki (Sosyal Bilimler) soruların okuma alışkanlığı olmayanları zorlayacağını söyledi.

Dinin anlam alanı
Yazarlar

Dinin anlam alanı

“Kendilerine kitap verilenlerden, Allah’a ve ahiret gününe inanmayan, Allah’ın ve Peygamberinin haram ettiği şeyleri haram tanımayan, hak dini din olarak kabul etmeyen kimselerle, zelil ve hakir (olmuş bir halde) kendi elleriyle cizye verecekleri zamana kadar muharebe edin.” (9 Tevbe 29).

Diyanet:
İslam

Diyanet: "Dinen uygun değil"

Diyanet İşleri Başkanlığı “Ayrılsak da Beraberiz” gibi dizilerde de işlenen boşandıktan sonra çiftlerin birlikte yaşamalarının dinen uygun olmadığını bildirdi.

Kötülüğü iyilikle sav
Fikir

Kötülüğü iyilikle sav

Stalin veya Pol Pot’un cinayetlerini anlamak için Das Kapital’e bakmadığınız gibi, İsrail devlet terörünü anlamak için Tevrat’a müracaat etmediğiniz gibi, Karadziç’in cinayetlerinin İncil’de bir dayanağı olmadığı gibi, Daiş vahşetini anlamak için de mukaddes Kuran’a bakamazsınız.

Din anlayışı kıyıya vurursa…
İslam

Din anlayışı kıyıya vurursa…

"Allah buyurur ki, "Bilmiyorsanız ehli zikirden sorun". O halde asıl olan herkesin bilmesidir. Ama bu hiçbir zaman mümkün olamayacağı için bilemeyenler bilen ve yaşayanlardan sormak zorundadırlar. Biz Ebu Hanife'ye, İmam Şafiî'ye, ya da başka âlimlere bunun için sorarız."

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.