Gençlerin hem dostu hem hocası Cemil Meriç
Olaylar

Gençlerin hem dostu hem hocası Cemil Meriç

Türkiye’nin 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük düşünce insanlarından Cemil Meriç, vefatının 32. yıl dönümünde dualarla yad edildi. 13 Haziran 1987’de kaybettiğimiz Meriç, dün Küçük Selimiye Camii’nde, ardından Karacaahmet’teki mezarı başında yapılan hatimle ve dualarla ailesi ve dostları tarafından yad edildi.

Türk edebiyatının mütefekkir yazarı: Cemil Meriç
Kişiler

Türk edebiyatının mütefekkir yazarı: Cemil Meriç

Sosyal bilimlerin birçok alanında araştırmalar yapan Türk edebiyatının mütefekkir yazarı Cemil Meriç, "Balzac", "Hint Edebiyatı", "Saint Simon/İlk Sosyolog-İlk Sosyalist", "Dillerin Yapısı ve Gelişmesi", Sosyalizm ve Sosyoloji Tarihinde Pierre Joseph Proudhon:1809-1865", "İdeoloji", "Bu Ülke", "Umrandan Uygarlığa", "Kırk Ambar", "Bir Facianın Hikayesi", "Mağaradakiler", "Işık Doğudan Gelir", "Kültürden İrfana", "Jurnal I-II" ile "Sosyoloji Notları ve Konferanslar" eserleriyle çok sayıda makale v

Cemil Meriç, doğumunun 100. yılında anılıyor
Etkinlikler

Cemil Meriç, doğumunun 100. yılında anılıyor

Zeytinburnu Belediyesi, doğumunun 100. yılında yazar ve düşünür Cemil Meriç'i anıyor. Birbirinden kıymetli yazar, şair ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek "Doğumunun 100. Yılında Cemil Meriç Sempozyumu: Bu Ülke'yi Yeniden Düşünmek" 9 Aralık Cuma günü, saat 14.00'te başlayacak. Sempozyum 11 Aralık Pazar gününe kadar devam edecek.

Bir fikir işçisi: Cemil Meriç
Fikir

Bir fikir işçisi: Cemil Meriç

Türk edebiyatına çok sayıda eser kazandıran yazar, çevirmen ve mütefekkir Cemil Meriç, 29 yıl önce bugün aramızdan ayrıldı.

Ne varsa 'Bu Ülke'de var
Kitap

Ne varsa 'Bu Ülke'de var

Düşünce ve fikir adamı Cemil Meriç'in en önemli eserlerinden biri olan 'Bu Ülke'den satır başları...

Cemil Meriç Kimdir?
Dünya Hali

Cemil Meriç Kimdir?

2 Aralık 1916'da Hatay Reyhanlı'da doğdu. Hatay Lisesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girdi.

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.