Ali Bulaç:
Olaylar

Ali Bulaç: "Cemaat düşsün artık yakamdan"

'FETÖ' suçlamasıyla cezaevinde bulunan Ali Bulaç'ın, Gülen grubunun yurtdışına kaçan isimlerinin kendisi üzerinden Erdoğan ile hesaplaşmayı sürdürmelerine tepki gösterdi. Kaynak: Ali Bulaç: Cemaat Düşsün Artık Yakamdan

Bazı cemaatlerden pazar sohbetlerine ara!
Din Adamları

Bazı cemaatlerden pazar sohbetlerine ara!

Çeşitli dini cemaatlerin önde gelenleri tarafından özellikle pazar günleri yapılan sohbet toplantılarının iptal edildiği duyuruldu. Kararın gerekçesi açıklanmazken, bazı cemaatler sohbetlerinin internet üzerinden yapılacağını bildirdi. Yaşanan durum acaba bir ihbar mı var sorusunu akla getirdi.

Ümmeti ümmet yapan özellikler
İslam

Ümmeti ümmet yapan özellikler

"Ümmetin oluşmasındaki ilk merhale, onu oluşturacak müminlerin iyilikleri anlatıp emretmede, kötülükleri tanıtıp yasaklamada duyarlı olmalarıdır. "

'Ümmet bilinci'ni anlatmak bizi aşar
Yazarlar

'Ümmet bilinci'ni anlatmak bizi aşar

"Ümmet tevhidi ve vahdeti akla getirir. Tevhit, yani her şeyin Bir'den geldiğini ve ancak o Bir ile kaim olduğunu bilmek, vahdet, yani O'na ancak bir olarak bütünleşerek ulaşılabileceğini bilmek, fırkalar oluşturmamak, cemaati iltizam etmek."

'Cemaatlere' düşmanlık mı yapılıyor?
İslam

'Cemaatlere' düşmanlık mı yapılıyor?

" Bir defa İslam'da cemaatler yoktur, tek bir cemaat vardır, o da başlı/imamı olan İslam ümmetinin dini ve siyasi temsilcisi cemaat-ı kübradır. Cami cemaatleri o deryaya götüren damlacıklar oldukları için onlara da mecazen cemaat denmiştir."

Din dilimize yeniden bakmalıyız
Yazarlar

Din dilimize yeniden bakmalıyız

“Cemaat” dediğimiz yapı, mensuplarının dindarlığını korumayı amaçlar, dinin başka insanlara taşınma misyonu demek olan “tebliğ” hizmetine talip olur ve yine dinin her bağlısına yüklediği sosyal sorumluluk görevlerini koordine eder.

Süleymancılara yeni lider
STK'lar

Süleymancılara yeni lider

Ulaştırma Eski Bakanı Ahmet Arif Denizolgun’un ölümünden sonra ‘Süleymancı Cemaati’nin lideri, 34 yaşındaki Alihan Kuriş oldu.

Tutuklanan Hüseyin Çapkın'ın ifadesi ortaya çıktı
Hukuk

Tutuklanan Hüseyin Çapkın'ın ifadesi ortaya çıktı

FETÖ soruşturmasında tutuklanan eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın ifadesi ortaya çıktı. Göreve geldiği dönemde FETÖ yapılanmasından haberi olmadığını belirten Çapkın, 17-25 Aralık kumpasından o dönemin İstanbul Valisi Mutlu'nun telefonuyla haberdar olduğunu söyledi.

Cemaat, tevil ve tefrika
İslam

Cemaat, tevil ve tefrika

"Bireylerin İslam'dan anladığı farklı şeyler ve bu anlamda mezhebi olabilir, ama umumu ilgilendiren hususlarda tutunacak dal ve 'kavl-i fasl' olarak son hükmü verecek olan merci Kuranıkerim'dir."

Olaylar

"Cemaat=Din demek değildir"

“Bizim her şeyimiz Allah için ve onun maksadının ve amacının gerçekleşmesine yönelik olmalıdır. Dolayısıyla geriye kalan Devlet, cemaat, mezhep, meşrep, tarikat vs. hepsi ARAÇTIR...” diyen Şemsettin Özdemir cemaat=din anlayışının yanlış ve tehlikeli olduğunu kaydederek."Cemaat=Din demek değildir" diyor.

Darbelerin tarihe gömüldüğü gece...
Yazarlar

Darbelerin tarihe gömüldüğü gece...

"Her şerde bir hayır vardır. Yaşananlar Gülen cemaati tehlikesi ülke ve dünya kamuoyu önünde tüm şeffaflığıyla ortaya çıkarmıştır. Cemaatin darbe ve devleti ele geçirme eylemleri ve niyetini hafife alan kimi "muhalifler"in yüzüne bir tokat gibi nakşolmuştur."

Ergenekon Davası
Fikir

Ergenekon Davası

"Siz AK Parti’nin yerinde olsanız bu kadar mağduriyet ve tuzaktan sonra, tüm tuzakları deşifre etmek için önünüze bir fırsat gelirse bunu geri mi çevirirdiniz? Derin devlet canavarı kuyruğundan yakalanmıştı. Ne yazık ki bu canavarın başını görmek nasip olmadı. Bu günden sonra da nasip olacağına dair şahsen ümitvâr değilim."

Yazıklar olsun
Yazarlar

Yazıklar olsun

"Birkaç gün önce Muhsin Yazıcıoğlu'nun şehadet yıldönümü vesilesiyle vatan ve millet duyarı kasan sevgili arkadaşım. Sana diyorum. Saklama yüzünü. O YPG bayrağının altında Türkiye'den 'katil' olarak bahsedebilen o herifi savunmak için sırala cümlelerini. Fakat biliyorsun, o cümleler arasında en sevdiğim 'ama o cemaati temsil etmiyor ki' cümlesi olacak yine de."

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.