tarihi ortamahalle, Tarihi Ortamahalle misafirlerini bekliyor
Tarih

Tarihi Ortamahalle misafirlerini bekliyor

Trabzon'un Akçaabat ilçesinde 1988'de büyük bölümü kentsel sit alanı ilan edilen ve tarihi dokusunu koruyan Ortamahalle, Osmanlı dönemine ait evleri, konakları, Arnavut kaldırımlı sokakları, çeşmeleri ve mahalle kültürünün bir bütün halinde sergilenmesiyle yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.

kağıt üretimi, Kağıt üretiminde ağaç yerine bakteriler kullanılacak
İcat & İnovasyon

Kağıt üretiminde ağaç yerine bakteriler kullanılacak

Hitit Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyeleri, yerli ve milli ürünlerin üretimi ile patentli ürün geliştirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında kağıt üretiminde artan maliyetlere karşı alternatif çözüm olarak mikroorganizmalardan bakteriyel selüloz üretti.

muhammed mursi, Mursi zulüm zindanlarına 6 yıl dayanabildi
Olaylar

Mursi zulüm zindanlarına 6 yıl dayanabildi

Darbeyle görevden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, zulüm zindanlarında 6 yıl yaşayabildi. Mursi, 72 ay boyunca tek kişilik hücrede kaldı. Kötüleşen sağlığına rağmen tedavi alamadı. Ailesi ve yakın çevresiyle görüştürülmedi. İdam kıyafetiyle mahkemeye çıkartılarak, psikolojik baskılara maruz kaldı. Mursi iki yıl önce mahkemede 'hayatını tehdit eden bazı durumlar' olduğunu açıkladı.

kepez, 2 çocuk annesi kadın gayrı meşru ilişki yaşadığı adamdan şiddet gördü ve..
Toplum

2 çocuk annesi kadın gayrı meşru ilişki yaşadığı adamdan şiddet gördü ve..

Antalya’da birlikte yaşadığı sevgilisini kendisini boğmaya çalışırken kalbinden bıçaklayarak öldüren 2 çocuk annesi genç kadın, tekrar hakim karşısına çıktı. Nurcan S., “Amacım öldürmek değildi, ölmemekti. Cengiz iri yarı güçlü bir insandı zaten benim ona gücüm yetmez. Ben o gece elimden gelen her şeyi yaptım” dedi. Genç kadın tahliye edildi.

cüneyt özdemir, Cüneyt Özdemir'den İsmail Küçükkaya'ya ince çıkış: Son soru bombaydı
Olaylar

Cüneyt Özdemir'den İsmail Küçükkaya'ya ince çıkış: Son soru bombaydı

Gazeteci Cüneyt Özdemir, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayları Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu'nu karşı karşıya getiren oturumla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu. Özdemir, oturumun moderatörü İsmail Küçükkaya'ya yönelik olarak "Sorduğu ‘Moderatörlüğümü nasıl buldunuz?’ sorusu bombaydı" ifadesini kullandı.

40 yıllık hatır, '40 yıllık hatır' için müze açtılar
Etkinlikler

'40 yıllık hatır' için müze açtılar

Anadolu'da 500 yıllık geçmişe sahip kahve kültürünü yaşatmak için yola çıkan üç kahve ustasının Karabük'ün UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Safranbolu ilçesinde açtığı Türkiye'nin ilk kahve müzesi, ziyaretçilerini tarihte yolculuğa çıkarıyor.

konya'nın sille mahallesi, Açık hava müzesi gibi mahalle
Tarih

Açık hava müzesi gibi mahalle

Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konya'nın geçmişi 5 bin yıla dayanan Sille Mahallesi, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma eserleriyle, ziyaretçilerinde açık hava müzesi etkisi bırakıyor.

kitap okumanın yararları, Kitap okumanın kazanımları
Kitap

Kitap okumanın kazanımları

Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre düzenli kitap okuyan kişilerin kelime dağarcığı daha geniş oluyor.

demokrasi müzesi, Asırlık kahvehane Demokrasi Müzesine çevrildi
Toplum

Asırlık kahvehane Demokrasi Müzesine çevrildi

Tokat'ta 115 yıldır kahvehane olarak kullanılan, Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere devlet adamlarının toplantılar yaparak balkonundan halka hitap ettiği tarihi bina, restore edilerek "Demokrasi Müzesi"ne dönüştürüldü.

bakan mustafa varank, Teknolojide hamle üstüne hamle
Teknoloji Firmaları

Teknolojide hamle üstüne hamle

Türkiye’yi yüksek teknoloji üreten ülkeler ligine taşıyacaklarını belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yeni destek programımızda önceliği makine üreticilerine vereceğiz” dedi.

güvenli internet, Güvenli internet için 9 tedbir
İnternet

Güvenli internet için 9 tedbir

Yaz tatilinin başlamasıyla okul çağındaki çocukların ve gençlerin internet kullanımında büyük bir artış yaşandı. Günümüzde 12-16 yaş arası çocukların %97’si online ve kişisel verilerin güvenliği hala tartışılıyor. Sanal ortamdaki tehlikeli içeriklerden korunmak için ebeveynlere büyük bir görev düşüyor. İnternette dolaşan birçok zararlı link çocukların çizgi film, oyun ve internet dizisi merakının istismarına neden olabiliyor. Güvenli internet kullanımı için 9 adımı uygulayabilirsiniz.

vizyona giren filmler, Vizyona giren filmler!
Filmler

Vizyona giren filmler!

Türkiye'deki sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli 13 film vizyona girdi. Elton John'un hayatının önemli yıllarına ait bilinmeyenleri konu alan Rocketman haftanın merak edilen yapımlarından... İşte bu hafta vizyona giren filmler

velilere 3t uyarıs, Yaz tatilinde velilere 3T uyarısı
Çocuk

Yaz tatilinde velilere 3T uyarısı

MÜ İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi ve Dijital İletişim Araştırmacısı Doç. Dr. Kırık, "Karnelerin verilmesiyle başlayan üç aylık yaz tatili '3T' olarak tabir edilen telefon, tablet, televizyon bağımlılığını ne yazık ki tetikliyor." dedi.

nazım hikmet, Her dilden Nazım Hikmet
Etkinlikler

Her dilden Nazım Hikmet

Şair Nazım Hikmet’in doğumunun 117. yıldönümüne özel “Nazım Hikmet’in Ellerinin İzinde” sergisi ziyarete açıldı. Sergi şairin sağlığında 40’a yakın dilde yayımlanmış ve dünyanın çeşitli ülkelerinden bir araya getirilmiş kitaplardan oluşuyor.

müzeler, İbret! Yahya Kemal Müzesi’ni ziyaret
Etkinlikler

İbret! Yahya Kemal Müzesi’ni ziyaret

Yahya Kemal’e hayranlık besleyen bir Alman profesör, Türkiye’ye geldiğinde Yahya Kemal Müzesi’ni ziyaret etmek ister. Kendi ülkesindeki müzeleri ziyaret eden kişi sayısıyla Türkiye'deki sayıyı karşılaştırır ve hayretle başını sallar...

hava kirliliği, Hava kirliliği ekosisteme olumsuz etkisi olan bir çevre sorunudur
Çevre

Hava kirliliği ekosisteme olumsuz etkisi olan bir çevre sorunudur

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Hava kirliliği, sağlığımıza, ekonomimize ve ekosistemlere ciddi olumsuz etkileri bulunan önemli bir çevre sorunudur. Dünya Sağlık Teşkilatı, hava kirliliğinin her yıl tahminen yedi milyon erken ölüme sebep olduğunu bildiriyor. Bunlardan 4,2 milyon kişi dış hava, 3,8 milyon kişi iç ortam hava kirliliğinden etkileniyor.

tv ünitesi, Tv Ünitesi , Duvar Rafı ve Kitaplık Çeşitleri
Olaylar

Tv Ünitesi , Duvar Rafı ve Kitaplık Çeşitleri

Yaşam alanları her açıdan rahatlık ve konfor sağlamalıdır. Göz yormayan ve estetik bir görsel ortaya çıkaracak eşyalar kullanılırken; bu eşyalar farklı özellikleriyle pratik bir yapı da sunmalıdır.

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.