Nurettin Topçu Kimdir?

Türkiye’nin ve İslam coğrafyasının en önemli entelektüel isimlerinden olan Nurettin Topçu’yu Hakk’a irtihalinin yıl dönümünde rahmetle anıyoruz. Felsefe alanında ilk defa doktora yapan Türk olarak tarihe geçen Topçu, birbirinden muazzam eserler kaleme aldı. Bugün daği güncelliğini koruyan kitaplar neşreden Topçu, 10 Temmuz 1975 tarihinde, pankreas kanserinden dolayı vefat etti. On binlerce kişinin katıldığı cenaze namazı sonrası Topkapı’daki Kozlu Kabristanına defnedildi.

DÜNYA .
nurettin topçu kimdir?

Nurettin Topçu, 1909 senesinde İstanbul'da dünyaya geldi.

Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamlayan Topçu, eğitimini Avrupa'da devam ettirebilmek için burs sınavlarına girdi ve 1928 senesinde kazandığı burs ile, birkaç arkadaşı ile birlikte Fransa'ya gitti. 
Fransa'da önce Bordo Lisesi'ne nakledildi. İlk yazı denemelerini burada yaptı. Aynı zamanda Sosyoloji Cemiyeti'ne üye olan Topçu, yazılarını cemiyete göndererek tenkidatlarına sundu.

Kendisinden önce Fransa'ya giden Türklerden Remzi Oğuz Arık, Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu, Cevdet Perin, Bedrettin Tuncer ile görüştü ve dostluk kurdu.

İki sene sonra Strasbourg'a geçti ve üniversitede felsefe bölümünde eğitimini sürdürdü. Daha sonra da sanat tarihi eğitimi aldı.

1934 senesinde Türkiye'ye döndü. Bir sene sonra Galatasaray Lisesi'nde felsefe öğretmeni olarak çalışmaya başladı.

Bir süre sonra Fethiye Hanım ile nikah masasına oturdu ve düğün günü İzmir Atatürk Lisesi'ne tayin edildiğini öğrendi.

1939 senesinde, İzmir'de bulunurken Hareket Dergisi'ni çıkarmaya başladı. Dergide yayınlanan "Çalgıcılar yine toplandı" başlıklı yazıdan ötürü Denizli'ye sürgün edildi.

Denizli'de iken büyük alim ve Allah dostu Bediüzzaman Said Nursi ile tanıştı.

Bu dönemde sürekli mahkemelerle uğraşan Topçu, bir süre sonra Haydarpaşa Lisesi'ne tayin edildi. Daha sonra da Vefa Lisesi'ne geçti.

Çocukluk arkadaşı Sırrı Bey vasıtayısla devrin manevi büyüklerinden Hasib Efendi ve Abdülaziz Efendi ile tanışan Topçu, bu kişilerden hayatı boyu sürecek etkiler alır, Nakşîbendi şeyhî Abdûlaziz Bekkine Efendi'ye intisab eder. Topçu, Celâl Ökten'den da İslâmî ilimler eğitimi aldı.

Faaliyetlerini Türk Kültür Ocağı, Türk Milliyetçiler Cemiyeti, Milliyetçiler Derneği ve Türkiye Milliyetçiler Derneği'nde sürdürdü.

Son olarak İstanbul Erkek Lisesi'ne tayin olunan Topçu, buradaki görevinden 1974 seneisnde yaş haddinden emekli oldu.

1975 senesinin Nisan ayında rahatsızlanan Nurettin Topçu'nun pankreas kanseri olduğu anlaşıldı. Tedavilere rağmen 10 Temmuz 1975 tarihinde irtihal etti ve Hakka yürüdü. Topkapı'daki Kozlu Kabristan'da medfunfur.

Nurettin Topçu'ya, 2017 senesinde düzenlenen 29 Ekim Resepsiyonu'nda "İnsanın var oluşunu sadece et, kemik, kan ve maddeden ibaret görmeyip ruhun derinliklerine inen, isyanın da bir ahlakı olduğunu ve bireyin toplumda bir ahlak nizamı çerçevesinde kendine yer edineceğini anlatan, bu millete Anadolu irfanının kıymetini ve düzen kurucu ahlakını kuşanmayı telkin eden, kadim İslam ve Türk tarihini, tasavvufu ve modern dönemdeki sosyolojik gerçekliğimizi tahlil eden eserleriyle merhum Nurettin Topçu’ya" denerek, "Vefa" alanında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

Ödül töreni daha sonra ilan edilecek bir tarihte Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirilecek. 

Eserleri:

Türkiye'nin Maarif Davası

İsyan ahlakı

Yarınki Türkiye

İslam ve İnsan

Ahlak Nizamı

İradenin Davası

Mehmed Akif

Felsefe

Büyük Fetih

Bergson

Amerikan Mektupları Düşünen Adam Aranızda

Ahlak

Devlet ve Demokrasi

Sosyoloji

Millet Mistikleri

Psikoloji

Mantık

Mevlana ve Tasavvuf

Reha

Kültür ve Medeniyet

Taşralı

Varoluş Felsefesi Hareket Felsefesi

Var Olmak 

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Nurettin Topçu Kimdir?

Yorumlar

bu kişi hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Portreler

bunlar da ilgi çekebilir Portre Anasayfa
Kadir Mısıroğlu kimdir, nereli? Kadir Mısıroğlu kaç yaşında neden öldü?
Kişiler

Kadir Mısıroğlu kimdir, nereli? Kadir Mısıroğlu kaç yaşında neden öldü?

Ünlü tarihçi Kadir Mısıroğlu, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Kadir Mısıroğlu'nun vefat haberiyle birlikte birçok kişi yasa boğuldu. Ünlü tarihçi Kadir Mısıroğlu'nun hayat hikayesi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, Kadir Mısıroğlukimdir? Kadir Mısıroğlunereli? Kadir Mısıroğlukaç yaşında öldü?

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.