Cem Özdemir kimdir?

Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Almanya'da 1915 olayları ile ilgili kararın önde gelen savunucusu Cem Özdemir kimdir?

DÜNYA .
cem özdemir kimdir?

Cem Özdemir, 21 Aralık 1965 tarihinde Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletine bağlı Bad Urach şehrinde doğdu. Çerkes asıllı bir Türk’tür. Aslen Tokatlı olup 60'lı yıllarda Almanya’ya göç eden ailenin çocuğudur.  Lise eğitiminin ardından Reutlingen şehrinde bulunan Protestan Yüksek Okulu Sosyal Bilimler Fakültesi’nin Sosyal Pedagoji Bölümü’nü bitirdi.

SİYASİ KARİYERİ

1981'de Yeşiller Partisi’ne üye oldu. Aktif olarak 1987 yılından sonra çalışmaya başladı. 1989-1994 yılları arasında Yeşiller Partisi’nin Baden-Württemberg Eyalet Başkanlığı'nı yaptı. 2002 yılına kadar görev yaptığı Alman Parlamentosu’na giren ilk Türk asıllı milletvekili oldu.

2003 yılında “Transatlantic Fellow” olarak Brüksel ve Washington DC’de Amerikan Araştırma Kuruluşu “German Marshall Fund of the US“ da görev yaptı. Bu dönemde Amerika ve Avrupa’da yaşayan etnik azınlıkların oluşturduğu siyasi organizasyonlar ile ilgili çalışmalar yaptı.

2004-2009 yılları arasında Avrupa Parlamentosu Yeşiller/ Hür Avrupa İttifakı üyeliği yaptı. Ayrıca CIA-Özel Çalışma grubu'nun Vekil Başkanlığı'nı yaptı.

Cem Özdemir Alman Parlamentosu'nun  1915 olayları ile ilgili olarak Türkiye aleyhine aldığı "soykırım" kararını savunarak evet oyu verdi.

TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ’NDEN FAHRİ DOKTORA

2009 yılında kültürler arası katkılarından dolayı Tunceli Üniversitesi tarafından 'Fahri Doktorluk' unvanı verildi.  1996 yılında göçmenler için yaptığı çalışmalardan ötürü Theodor-Heuss-Madalyası ve Civis Media Ödülleri’ne layık görüldü. 2002’de de World Economic Forum tarafından “Global Leader of Tomorrow” (Yarının Küresel Yöneticisi) olarak gösterildi.

AVRUPA PARLEMENTOSU YILLARI

2004 yılında Avrupa Parlamentosu'na seçildi. AP'de Yeşiller Grubu/Hür Avrupa İttifakı üyesi oldu. Halen Dış İlişkiler Komisyonu üyesidir. Kuzey Kıbrıs sorunu için AP ile TBMM arası diyalog organı olan Karma Parlamento Komisyonu ve Uluslararası Irkçılıkla Mücadele ve Çeşitlilik Grubu’nda yer almaktadır.

Özdemir, “Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Federal Birligi (BVMW), European Council of Foreign Relations, American Jewish Committee Berlin bürosu (AJC), Hertie-Vakfı’nın Start-Programı, Alman-Türk Forumu Stuttgart e.V, Theodor-Heuss Vakfı ve Hrant Dink Vakfı” üyesidir.

KİTAPLARI

-Currywurst ve Döner –Almanya’da Uyum (1999)

-Ben Bir Yurttaşım, Parlamentoda Anadolulu bir Suebyalı (1997)

-Türkiye: Siyaset, Din, Kültür (2008) - ensonhaber-on5yirmi5

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Cem Özdemir kimdir?

Yorumlar

bu kişi hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Portreler

bunlar da ilgi çekebilir Portre Anasayfa
Tuğba Yılmaz kimdir?
Kişiler

Tuğba Yılmaz kimdir?

Cumhuriyet tarihinin dördüncü kadın valisi olarak Yalova Valiliği'ne Tuğba Yılmaz kimdir? Yalova valiliği'ne atanan Tuğba Yılmaz daha önce hangi görevlerde bulunmuştur? Ürgüp ve Akyurt Kaymakamlığı görevini yapan yeni Yalova Valisi Tuğba Yılmaz hakkında merak edilenler...

Vedat Demiröz kimdir?
Kişiler

Vedat Demiröz kimdir?

AK Parti Mali ve idari işlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz kimdir? Vedat Demiröz hangi okul mezunudur? Vedat Demiröz hangi ilin milletvekilidir? Vedat Demiröz hakkında merak edilenler..

Çiğdem Karaaslan kimdir?
Kişiler

Çiğdem Karaaslan kimdir?

AK Parti'de Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirilen Çiğdem Karaaslan kimdir? Çiğdem Karaaslan hangi okul mezunudur? Çiğdem Karaaslan hangi ilin milletvekilidir? Çiğdem Karaaslan hakkında merak edilenler...

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.