Rasih Nuri İleri öldü

Türkiye sosyalist hareketinin önemli isimlerinden ve Türk solunun son yıldızı olarak yaşamını sürdüren Rasih Nuri İleri (94) dün sabah saatlerinde evinde hayatını kaybetti.

DÜNYA .
rasih nuri ileri öldü

Rasih Nuri İleri 3 Kasım 2002 seçimlerinde TKP'den İstanbul milletvekili adayı olmuştu.İleri, babasının Mustafa Kemal Atatürk'ün temsilcisi olarak 1920'de Cenevre'de görev yaptığı sırada doğmuştu. İleri'nin cenazesi Salı günü Bebek Camisi'den öğle namazının ardından kaldırılacak ve Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Üniversite yıllarının ardından TKP'ye 1942'de Ferit Kalmuk tarafından kaydedilerek siyasete atılan İleri, Türkiye İşçi Partisi'nde (TİP) merkez komite üyeliği yaptı. 1967'de ihraç edildi. 1973'de Haziran Hareketi gizli örgütü 1 numaralı sanığı olarak yargılandı, beraat etti. 1977'de ikinci TİP'e kaydoldu. 1992'de SBP'ye girdi.

Rasih Nuri İleri kimdir?

1920 yılında babasının Mustafa Kemal’in özel temsilcisi olarak bulunduğu Cenevre’de doğdu. Tahsilini, Galatasaray, Haydarpaşa ve Fen Fakültesi’nde yaptı. 1939 yılında üniversitede militanlığa başladığı TKP’ye 1942’de Ferit Kalmuk tarafından kaydedildi. 1946’da Dr. Şefik Hüsnü’nün kurduğu TSEKP’nin yan kuruluşu olan sendikalarda çalıştı. Adana Sendikalar Birliği’ni kurdu. 1948’de Yedek Subay okulundan çavuş çıkartıldı. 1962’de TİP’e kaydoldu, 1. Kongre’de Merkez Komite üyesi oldu. Aralık 1967’de partiden ihraç edildi. 1968’de Milli Demokratik Devrim Derneği kurucusu ve Genel Sekreter Yardımcısı oldu.

Mart 1970’de kurulan İstanbul İşçi Birliği Genel Başkanı oldu. 1973’de Haziran Hareketi gizli örgütü 1 numaralı sanığı olarak yargılandı, beraat etti. 1977’de İkinci TİP’e kaydoldu. Haziran 1990’da TBKP kurucusu ve Merkez Komitesi üyesi oldu. Ocak 1992’de Boz Mehmet ve Şahap Bakırsan’la Genel Merkez’in sağ sapması üzerine istifa etti. 1992’de SBP’ye girdi. Büyük Kongre’de MK’ya seçildi.

Daha sonra BSP kurucusu ve MK üyesi oldu. Türkiye Komünist Partisi üyesi ve konferans delegesidir. 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde TKP’den İstanbul adayı oldu. Kaynak: Sabah gazetesi ve biyografi.net.

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Rasih Nuri İleri öldü

Yorumlar

bu kişi hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.

Diğer Portreler

bunlar da ilgi çekebilir Portre Anasayfa
Aidin Salih Kimdir
Doğal Yaşam

Aidin Salih Kimdir

Tıbb-ı Nebevi, alternatif tıp, sülükle kupa terapisi konularında Türkiye ve dünyada önemli bir konuma sahip Aidin Salih kimdir

Çok Okunanlar

on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.