Ömer Derindere kimdir?

Türkiye’de yerli otomobil üretecek ilk ‘babayiğit’ olduğu öğrenilen Ömer Derindere kimdir?

BİLİM-TEKNOLOJİ .
ömer derindere kimdir?

1936 Çorum Osmancık'ta dünyaya gelen Ömer Derindere, başarılı bir ticaret hayatının içinde yoğrulmuş gençliğinin tüm enerjisini aktardığı ve bugün için otomotiv sektörünün çınarlarından biri haline gelen Derindere Otomotiv'in kurucusu olarak sektördeki 40. yılını ticaret hayatındaki 60. yılını tamamladı. Yarıda bıraktığı eğitim hayatını asla unutmayan, yüzlerce gence eğitim bursları veren,okul kazandıran ve yakın zamanda eğitime yaptığı katkılardan ötürü T.B.M.M. Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görülen Ömer Derindere rahatsızlığı nedeniyle işlerini oğlu Özkan Derindere'ye 1990'da bırakır. Yarım bıraktığı eğitim hayatının öneminin bilincinde olan Ömer Derindere, 1990 yılından itibaren Osmancık'taki öğrencilere burs vermeye başlar. 2009 yılı itibari ile bu sayı 768 mezunun yanı sıra 883 bursiyere ulaşmıştır.

1951 yılında toptan gıda ticaretiyle başlamış olan Ömer Derindere, 1965 yılında aile şirketinin yönetimine geçer. 1970 yılında mevcut işlerine otomotiv ticaretini de ekleyerek, 1970-1984 yılları arasında her marka araç alım satımı yapmıştır. Ayrıca, 1971-1980 Çorum Ford Bayii, 1974-1991 Otoyol Fiat bayiliği de yapan Derindere, 1984 yılında Toyota bayiliğini de alarak diğer markalarla da ticarete devam etmiştir.

Ömer Derindere, 1990 yılında yönetimi oğlu Özkan Derindere’ye devretmiş. 1991 yılında Toyota Türkiye distribütörlüğünün ToyotaSA’ya geçişini takiben, diğer bayilikler bırakılarak sadece Toyota markası üzerinde durulmuş. 1992 yılında Anadolu’da inşa edilen ilk Toyota Plaza, Derindere firması tarafından faaliyete geçirilmiştir.

Eğitim hayatına birçok katkıda bulunan Ömer Derindere tarafından 2002 yılında Osmancık’ta bir okul binası yaptırarak bunu YÖK’e devretmiştir. Bu okula da Hitit Üniversitesi Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu adı verilmiştir.

Bunun yanı sıra 2009 yılında 12 derslikli Osmancık Ömer Derindere Anadolu Öğretmen Lisesi eğitim-öğretim hayatına başlamıştır. Ayrıca Osmancık Ömer Derindere Anadolu Öğretmen Lisesine bağlı 34 odalı, 130 kız öğrenci kapasiteli Osmancık Ömer Derindere Anadolu Öğretmen Lisesi Kız Öğrenci Pansiyonu 2010 yılı Mart ayı içerisinde faaliyete geçmiştir.

Eşi Tülay Derindere , oğlu Özkan Derindere , kızı Öznur Tuksal Derindere, ve beş torunu ile huzurlu bir şekilde yaşayan Ömer Derindere, 40 yılını verdiği otomotiv sektörünün yıkılmaz çınarlarından biri olarak yaşamaktadır.

Derindere.org/ Radikal

Görünüm zengin & masaüstü ekranı
Mobile git Ömer Derindere kimdir?

Yorumlar

bu kişi hakkında ne düşünüyorsunuz
Küfür, hakaret vb. yorumları yayınlayamayız.
 • ali yılmaz Çarşamba, 11:26

  ömer derindere çok değerli bir insandır. hayatını çalışarak üreterek insanlara iş kapısı açarak insanlara iş ve aş vermiştir . gücüne göre daha fazla imkanları olsa idi insalara daha çok iş ve aş vereceğinden eminim.cocuklara egitim konusunda çok yardımcı olmuştur.darısı bizlere .düzgün insanların arkasından güzel şeyler söylenir.
 • arif güngör Pazar, 10:52

  senin oğlun özkan adam değil
 • Metin ictem Cumartesi, 15:55

  Osmancikli ogretmen hakkı içtem in oğluyum 1934 doğumluyum istanbul milli eğitim müdürlüğünde müdür yardımcısı olarak görev yaptım. Hayatınızı okudum iftihar ettim .Allah sağlıklı ve huzurlu bir ömür versin.
 • beyza kılınç Salı, 14:50

  ömer dede ben beyza hakan kılınç benim babam oradan çıkardınız biraz gec oldu bunu yazmak için ama şunu bilinki ben cok üzülüyorum lütfen babamı işe geri alın lutfen
 • rahmi bilgen Perşembe, 15:46

  sayın büyüğümüz eğitime gönül veren babamız ÖMER amcamız sizle bir konu hakkında bilgi almak istiyorum.garanti bankası aracılığı ile vermiş olduğunuz burslardan hesap kesim ücreti adı altında bir kesinti oluyor.80 tl kadar bu para öğrenciler için oldukça büyük bir meblağ helede burs vermiş olduğunuz öğrenci sayısıyla çarparsak çok büyük bir para bizim için. bu paranın 6 ayda bir kesinti yapıldığından belkide sizin bilginiz yoktur.siz büyüğümüzün bilgisi olmadan yapılan bu kesintiden adı geçen GARANTİ BANKASI kendine göre küçük bir meblağ ama öğrenciler için büyük paradan kendinede pay çıkarmış oluyor bu haksız bir kazanç değilmidir.BİLGİNİZ olsun istedim ÖMER BABAMIZIN saygılarımızla ellerinizden öperiz.

Diğer Portreler

bunlar da ilgi çekebilir Portre Anasayfa
on5yirmi5.com takip edin
Hakkımızda Künye İletişim Reklam

Kullanım Şartları Yayın İlkeleri Hata Bildir - Görüş Yaz

Copyright © 2008-2019 - Tüm hakları saklıdır.