En çok etkileyen şey ışık!

Yazıcı Görünümü 18.07.2019 16:08:27 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/saglik/bilimsel-calismalar/98463/en-cok-etkileyen-sey-isik.html

Kilo kontrolünden ruhsal durumu etkilemeye hatta depresyonun etkilerini azaltmaya kadar çok önemli görevleri var.


En çok etkileyen şey ışık!

Belli saatlerde ve belli koşullarda harekete geçiyor. Mesela gece ışıklı ortamda uyumak ya da geç uyumak seviyesini düşürüyor.

EN ÇOK ETKİLEYEN ŞEY IŞIK

"Bizim vücudumuzda bazı hormonal dengelerimiz var. Özellikle uyku ve uyanıklık sırasında salgılanan hormonlarımız var. Mesela melotonin hormonumuz var. Bu gece saat 21:30 gibi salgılanmaya başlıyor ve gece 02:00-03:00 gibi tavan yapıyor. Sabaha doğru da bu hormonun seviyesi azalıyor. Bu hormon vücudun yeniden yapılanmasını sağlıyor ve en çok etkilendiği şey de ışık. Işıklı bir ortamda uyunduğu zaman hormonun seviyesi düşüyor. Bir de kortizon dediğimiz vücudun strese karşı dayanıklılık hormonu var. Bu da sabahleyin 06:00-07:00 gibi salgılanmaya başlıyor ve öğleden sonra gittikçe azalıyor. Akşam 20:00'den sonra ritmi düşmeye başlıyor.

GEÇ UYUYANLARDA YAĞLANMA YAPIYOR

Eğer gece uyumazsanız, geç saatte uyursanız bu melotonin hormonu yeteri kadar salgılanmıyor ve kortizon salgılanması olduğu için bu kişide yağlanma yapıyor. O açıdan gece 00:00'dan sonra, bölünmemiş, karanlıkta bir uyku metabolizmanın kendini onarması için gerekli en önemli durum."

ahaber.com

Hormonal dengeIşık

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : En çok etkileyen şey ışık! mobil ekran
Modern sayfa : En çok etkileyen şey ışık!
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/98463