Fukuşima, Yeni "Çernobil" Oldu

Yazıcı Görünümü 23.07.2019 23:40:27 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/dunya/olaylar/37806/fukusima-yeni-cernobil-oldu.html

Japonya Nükleer Güvenlik Kurumu, Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki nükleer sızıntının tehlike derecesini “geçici olarak” en üst seviyeye çıkardı.


Fukuşima, Yeni

Kurumdan yapılan açıklamada, felaket düzeyinin, Çernobil felaketiyle aynı seviye olan Uluslararası Nükleer ve Radyolojik Durum Ölçeği'ne göre 7'ye yükseldiği belirtildi.

Radyasyon sızıntısının Fukuşima'daki kazanın başından bu yana Çernobil'de 1986'da ölçülenin sadece yüzde 10'u olduğu belirtilirken, Fukuşima Daiçi nükleer santralinden insan sağlığını ve çevreyi etkileyen radyoaktif maddelerin hala sızmaya devam ettiği kaydedildi.

Çevrede yapılan iyot ve sezyum ölçümlerine dayanılarak bu kararın verildiğini belirten kurum, durumun izlenmeye devam edeceğini ve bu seviyenin “geçici” olduğunu vurguladı.

Kurum, felaket düzeyini en üst seviyeye çıkarma konusundaki nihai kararın uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından daha sonra verilebileceğini açıkladı.

JAPONYA İKİ KEZ DAHA SALLANDI

Japonya'nın Fukuşima bölgesinde bugün meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki yeni depremin ardından bölgedeki iki nükleer enerji santralinde görevli işçi ve mühendislerin tahliye edilmesi talimatı verildi.

Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO) yeni depremin ardından, nükleer krizin yaşandığı Fukuşima Daiçi ile Fukuşima Daini nükleer enerji santrallerindeki işçi ve mühendislerin tahliye edilmesi talimatını verdi.

TEPCO sözcüsü, şirketin iki nükleer enerji santralinin durumunu kontrol ettiğini, ancak detayların henüz açıklık kazanmadığını söyledi.

Japonya Meteoroloji Ajansı'ndan yapılan açıklamada, çalışmaz durumdaki Fukuşima Daiçi nükleer enerji santralinin yakınında meydana gelen depremin 180 kilometre uzaktaki Tokyo'dan da hissedildiğini duyurdu.

Tokyo'nun 77 kilometre doğusu, bugün daha erken saatlerde 6.4  büyüklüğündeki bir başka depremle sarsılmıştı.

AA
 

FukuşimaÇernobilRadyoaktif sızıntı

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : Fukuşima, Yeni "Çernobil" Oldu mobil ekran
Modern sayfa : Fukuşima, Yeni "Çernobil" Oldu
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/37806