Tanpınar'ın saklı kalmış iki yazısı

Yazıcı Görünümü 17.11.2019 00:18:06 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/kultur-sanat/etkinlikler/29306/tanpinarin-sakli-kalmis-iki-yazisi.html

Türk Edebiyatı, 2011 yılının ilk sayısında Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ressam Zeki Kocamemi ile ilgili kitaplarına girmemiş iki yazısına yer veriyor.


Tanpınar'ın saklı kalmış iki yazısı

"Sanatkâr Zeki Kocamemi'ye Dair" ve "Sanatkâr Portreleri: Zeki Faik" başlıklı yazılara Beşir Ayvazoğlu da Kocamemi'yi tanıtan bir yazıyla eşlik ediyor. Tanpınar, yakın dostlarından sanatçıyı Rönesans'ın başlangıç döneminde "Ortaçağ'ın bütün rahmanîliğini üzerinde taşıyan" İtalyan ressam Fra Angelico'ya benzetiyor.

Dergide hayatını çocuk edebiyatına adayan Mustafa Ruhi Şirin'le yapılmış bir röportaj da yer alıyor. Said Coşar, karikatüristlerin Hüseyin Cahit Yalçın'ı nasıl gördüklerini; Sezai Coşkun, İskender Pala'nın Şah ve Sultan adlı romanını; Tamer Kütükçü, Sevinç Çokum'un Kayıp İstanbul'unu; Mehmet Tekin, Ümit Meriç'in Seyyahların Aynasında İstanbul'unu; Zeynep Gökgöz, Turgut Cansever'in kitaplarını değerlendiriyor.

Hasan Akay, Senail Özkan, M. Selim Gökçe, Süleyman Hayri Bolay, İnci Enginün bu sayının yazarlarından. Dr. Mustafa Tatcı ise Niyâzî-i Mısrî'nin basılı divanlarında yer almayan bir ilâhisini okuyucularla paylaşıyor. (Zaman)

Edebiyat dergisiAhmet Hamdi Tanpınar

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : Tanpınar'ın saklı kalmış iki yazısı mobil ekran
Modern sayfa : Tanpınar'ın saklı kalmış iki yazısı
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/29306