‘Evi soğutmayalım’ diye sağlığınızdan olmayın

Yazıcı Görünümü 17.09.2019 11:32:41 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/saglik/yetiskin-sagligi/229250/evi-sogutmayalim-diye-sagliginizdan-olmayin.html

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Cahit Topçu, havaların soğumasıyla artış gösteren üst solunum yolları enfeksiyonundan korunma yöntemlerini açıkladı.


‘Evi soğutmayalım’ diye sağlığınızdan olmayın

Topçu, “Kış ayı gelmesiyle beraber soğuk havalar bastırdı ve üst solunum yolları enfeksiyonlarında da artışı net bir şekilde görmekteyiz. Bu artışın en büyük nedenleri toplu yaşanan yerler ve evlerde havalandırmanın eksik yapılmasından kaynaklanıyor. Ne yazık ki ev ve okul soğuyacak diye havalandırmada eksikler yapıp havalandırmayı ihmal ediyoruz. Bu solunum yolları enfeksiyonlarının yüzde 99’u damlacık enfeksiyonu şeklinde birbirine bulaşan enfeksiyonlardır. Üst solunum yolları enfeksiyonlarında bu dönemde kurtulmanın en güzel yöntemi havalandırmanın toplu yaşanılan yerlerde ve evlerde iyi yapılmasıdır” şeklinde konuştu.

Topçu, “Burun temizliği mümkün oldukça suyla yapılmalı ve tek taraflı yapılmalıdır. 2 tarafta yapılan burun temizliğinde detaylı temizlik olmadığı için tam bir burun temizliği sağlanamamaktadır. Bu, dışarıdan gelen mikropların yoğunluğunun azalmasını sağlayacaktır ve burnun nefes alma fonksiyonuna katkı sağlayacaktır. Burnun görevi sadece nefes almak değil aynı zamanda nemlendirmektir. Siz dışarıdan nemi sağlarsanız, bu nefes alma fonksiyonunun daha rahat aldığını görebilirsiniz. Bu dönemde özellikle evlerde ve okullarda çok fazla kaloriferin yanmasına bağlı havanın kuruması meydana gelmekte ve bu kurumaya bağlı kuru öksürük gibi şikayetler meydana gelmektedir” ifadelerini kullandı.

 

 

Kaynak: Milli Gazete

SağlıkSoğukKulakBurunBoğaz

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : ‘Evi soğutmayalım’ diye sağlığınızdan olmayın mobil ekran
Modern sayfa : ‘Evi soğutmayalım’ diye sağlığınızdan olmayın
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/229250