Ücretli plastik poşet uygulaması kaldırılacak mı? Açıklama geldi

Yazıcı Görünümü 18.08.2019 12:37:39 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/yasam/toplum/229122/ucretli-plastik-poset-uygulamasi-kaldirilacak-mi-aciklama-geldi.html

1 Ocak tarihinde başlayan ve vatandaşlar tarafından büyük tepki toplayan ücretli plastik poşet uygulaması kaldırılacak mı? İşte detaylar


Ücretli plastik poşet uygulaması kaldırılacak mı? Açıklama geldi

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren uygulamaya alınan ücretli plastik poşet uygulaması vatandaşlar tarafından büyük tepki ile karşılanmıştı. Marketlerde sadece 15 mikronun altında yer alan poşetler ücretsiz olarak verilirken baskılı plastik poşetler 25 kuruş ücretle vatandaşlara satılıyor.

Ücretli plastik poşet uygulumasına vatandaşlar sosyal medya üzerinden ve market alışverişlerinde tepki gösterirken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan yeni bir açıklama geldi.

ÜCRETLİ POŞET UYGULAMASI KALDIRILACAK MI? ECZANELERDE İLAÇ POŞETİ ÜCRETSİZ OLDU

Bakan Kurum, yaptığı açıklamasında 1 Ocak tarihi ile ülke genelinde başlayan ücretli poşet uygulamasının ilk dönemlerinde karşılaşılan hususlar göz önünde bulundurularak, bahse konu usul ve esasların yeniden düzenlenmesi ihtiyacının ortaya çıktığını belirtti. Bu kapsamda Bakan Kurum, 9 Ocak tarihli ve “66745475-145.07-6267” sayılı olur ile Plastik Poşetlerin Ücretlendirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar’ın yeniden düzenlenerek yürürlüğe konulduğunu aktardı. Yapılan bu değişiklik ile söz konusu ücretli poşet uygulamasında eczanelerde sadece ilaç satışlarında kullanılan, çift kat kalınlığı 15 mikron ve altında olan, 200×350 milimetre (körük kalınlığı ve sap uzunluğu dahil) ebadından küçük, saplı ve sapsız poşetlerin usul ve esasların kapsamından çıkarıldığını aktardı. Buna göre eczanelerdeki 200×350 milimetre boyutundaki poşetler ücretsiz olarak verilecek.

Eczanelerde ilaçlar için kullanılacak plastik poşetlerin tüketiciye ücretsiz olarak verilebileceğini aktaran Bakan Kurum, “Usul ve esaslar kapsamında yer alan ve ücrete tabi tutulan poşetlerin çift kat kalınlığı için 40 mikron ve üzerinde olma zorunluluğunu getirdik. Çift kat kalınlığı 40 mikrondan daha küçük olanların (gıda hijyeni amaçlı verilenler ile eczanelerde ilaçların taşınması için verilenler hariç) kullanımı kısıtlandı." dedi.

Ücret ile satılan plastik poşetlerin artık bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirilirken Bakan Kurum, konu hakkında "Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarına ait marka ve logolar, poşetin tek yüzeyinde yer alacak ve alanın yüzde yirmisini geçemeyecek" dedi.

 

Milli Gazete

Plastik poşetMurat kurumÇevre

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : Ücretli plastik poşet uygulaması kaldırılacak mı? Açıklama geldi mobil ekran
Modern sayfa : Ücretli plastik poşet uygulaması kaldırılacak mı? Açıklama geldi
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/229122