IATA: Türkiye, bölgesel hava taşımacılığında Rusya'yı geride bırakacak

Yazıcı Görünümü 20.09.2019 16:53:49 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/guncel/olaylar/226922/iata-turkiye-bolgesel-hava-tasimaciliginda-rusyayi-geride-birakacak.html

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) hazırladığı raporda Türkiye'nin 2021'den sonra Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri arasında hava taşımacılığı sektöründe Rusya'yı geride bırakarak lider konumda olacağı belirtildi.


IATA: Türkiye, bölgesel hava taşımacılığında Rusya'yı geride bırakacak

IATA'nın yayınladığı raporda, Rusya'nın hava taşımacılığında Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkeleri arasındaki yerini 2021'den sonra Türkiye'ye kaptıracağı kaydedildi.

Rapora göre, Rusya'da 2017 yılındaki toplam yolcu hacmi 90 milyondu, bu sayının 2037 yılında 159 milyon kişiye kadar yükselmesi bekleniyor. Türkiye pazarındaki yolcu sayısının ise 83 milyondan 173 milyona çıkması öngörülüyor.

 

 

Söz konusu rapora göre, hava taşımacılığında ilk 5'e Türkiye ve Rusya'dan sonra Polonya ve Romanya gelecek. Çekya'yı yerinden edecek Ukrayna da beşinci sırada yer alacak.

 

Diğer yandan IATA'ya göre, ülkelerdeki mevcut politik durumun korunması halinde 2037 yılında dünyadaki toplam hava yolcusu sayısı 7 milyar olacak. Sektördeki liberalleşme ve gelişmeler yolcu sayısını 10 milyara kadar çıkarabilir.

İataRusyaBölgesel hava taşımacılıgıDogu avrupaRusyaÇekya

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : IATA: Türkiye, bölgesel hava taşımacılığında Rusya'yı geride bırakacak mobil ekran
Modern sayfa : IATA: Türkiye, bölgesel hava taşımacılığında Rusya'yı geride bırakacak
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/226922