Hiç Merak ettiniz mi? Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor?

Yazıcı Görünümü 20.06.2019 20:46:05 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/yasam/toplum/226646/hic-merak-ettiniz-mi-yumurta-uzerindeki-kodlar-ne-anlama-geliyor.html

Yumurtaların üzerindeki kodlar ne anlama geliyor...


Hiç Merak ettiniz mi? Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor?

1undefined

 

Yumurtaların üzerinde dört farklı üretim kodu bulunuyor. Bu kodlar yumurtanın alındığı tavuğun cinsi ve kalitesini anlatıyor. Yumurta üzerindeki bu kodlar sayılar ve harflerden oluşuyor. Ama bizi ilgilendiren kısım sadece kodun ilk sayısı. Bu sayılar da 0, 1, 2 ve 3 şeklinde değişiyor. İşte yumurtanın üzerindeki o kodların anlamları...

2undefined

 

Yumurtanın üzerindeki kod 0 ile başlıyorsa: Eğer kod 0 ile başlıyorsa organik demektir. Diğer bir deyişle tavuğun yetiştiriciliği ve kullandığı yem organiktir, hiçbir kimyasal barındırmadığından en sağlıklı yumurta da budur. Diğer yumurtalara göre pahalı olmasının sebebi de aslında tam olarak bu.

3undefined

 

Yumurtanın üzerindeki kod 1 ile başlıyorsa: Eğer aldığınız yumurtanın üzerindeki kodun ilk rakamı 1 ise gezen tavuk yumurtasıdır. Kümeslerde değil, tavuk çiftliklerinde yetişen ve özgür gezen tavukların yumurtalarıdır. Organik yumurtadan sonra en sağlıklı yumurta budur diyebiliriz.

4undefined

 

Yumurtanın üzerindeki kod 2 ile başlıyorsa: Kümes tavuğu yumurtalarının ise kodu 2 ile başlayacak şekilde düzenlenmiş durumda. Piyasada en fazla bu kodla damgalanmış yumurtalarla karşılaşabilirsiniz. 0 ve 1'de olduğu gibi organik ve sağlıklı yemlerle beslendiğini bu tür yumurtalar için söylemek pek mümkün değil.

5undefined

 

Yumurtanın üzerindeki kod 3 ile başlıyorsa: Kod eğer 3 ile başlıyorsa kafes tavuğu, diğer bir deyişle tavuk çiftliklerinde fabrikasyon usulü üretilen yumurtaları düşünebilirsiniz. Bu tavukların çoğunlukla katkı maddeli yemlerle beslendiği söylenirken Türkiye'de de en fazla tüketilen ve en ucuz yumurta türü budur.

Yumurta kodlarıYumurta

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : Hiç Merak ettiniz mi? Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor? mobil ekran
Modern sayfa : Hiç Merak ettiniz mi? Yumurta üzerindeki kodlar ne anlama geliyor?
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/226646