50 yıl önce Filiz Akın'ı nasıl öldürdüler? Film gibi olay..

Yazıcı Görünümü 19.08.2019 13:11:05 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/sinema/oyuncular/225072/50-yil-once-filiz-akini-nasil-oldurduler-film-gibi-olay.html

Yeşilçam'ın yıldızlarından Filiz Akın'ın bundan 50 yıl önce başına gelen çok ilginç bir olay oldu. Filiz Akın tedavi gördüğü hastanede öldü ve gazeteler ertesi gün bu haberi manşetten girdi. Büyük hata Filiz Akın'ın ortaya çıkmasıyla anlaşılmıştı...


50 yıl önce Filiz Akın'ı nasıl öldürdüler? Film gibi olay..

Günümüzde sosyal medya sık sık bir ünlüyü henüz vefat etmeden "öldürüyor".  Twitter ya da Facebook'ta, yaşarken toprağa gömülen birçok ünlü oldu...

Filiz Akın, bazı testler yaptırmak için Necdet Tosun ile birlikte Londra'ya  uçtu.Böyle bir olay Filiz Akın'ın başına da gelmişti. Üstelik uzun yıllar önce...

Filiz Akın, gazete manşetlerine taşınacak derecede, ciddi ciddi ölmüş, Altın  Koza Film Festivali'nde anısına saygı duruşu bile yapılmıştı!

Bu ilginç olayın öyküsü, 1969 yılının Mayıs ayında Filiz Akın'ın, Necdet  Tosun'un refakatinde, tedavi için Londra'ya gitmesiyle başlar. Kısa bir süre  sonra kulaktan kulağa bir söylenti dolaşır. "Kötü haber tez yayılır" sözünde  olduğu gibi, gazetelere tüm Türkiye'den telefonlar yağmaya başlar: "Filiz Akın  ölmüş"

Telefonu açanlar hıçkırıklarla kapatırken, olaydan haberdar edilen Filiz Akın'ın  Ankara'daki annesi Leman Hanım, olduğu yere yığılıp kalır. Teyzesi Süheyla Hanım  kısmi felç geçirir.

Filiz Akın'ın ölüm haberi, Ankara'nın Hür Anadolu (solda) ve Adana'nın Vatandaş  gazetelerinde...O tarihte Altın Koza Film Festivali için Adana'da bulunan  Yeşilçam yıldızlarına da kara haber ulaşır. Haberin yayıldığı akşam, gazeteci ve  sanatçılar çay bahçesinde otururken, Pervin Par gözü yaşlar içinde sahneye çıkar  ve titreyen bir sesle bu acı haberi verip, herkesi saygı duruşuna çağrır.

Ertesi gün birçok yerel gazetenin manşetinde "Filiz Akın vefat etti" haberleri  vardır. Filiz Akın'ın doktorların bütün müdahalesine rağmen kurtarılamamıştır.  Türkiye bu güzel ve büyük sanatçıyı kaybetmenin acısını yaşamaktadır.

Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında, Ümit Tambil'in sunduğu program  sırasında sahneye gelen Pervin Par, gözyaşları içinde Filiz Akın'ın öldüğü  haberini verdi ve salondakileri saygı duruşuna davet etti.Ancak olaydan bir gün  sonra gerçek ortaya çıkar... Evet Londra hastanelerinin birinde Filiz isimli bir  Türk hasta ölmüştür. Ancak bu Filiz, "Filiz Akın" değildir. Ünlü aktrist  sapasağlamdır. Bir takım allerji testlerinden geçmiş ve önemsiz bir sorunu  olduğu ortaya çıkmıştır.

Sonuçta Türkiye derin bir nefes alır, Filiz Akın da kısa bir süre sonra  Türkiye'ye döner.

(Ses Dergisi - 31 Mayıs 1969) / Türk Nostalji

FİLİZ AKIN KİMDİR

1943 yılında Ankara'da doğan Akın, Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü'nde bir süre okudu. Sinemaya geçmeden önce bir acentada çalıştı. 1962'de Artist dergisinin düzenlediği yarışmayı kazanarak Yeşilçam’a geçti ve aynı yıl "Akasyalar Açarken" adlı filmini çevirdi. Ardından “Şakayla Karışık” adlı filmde Ajda Pekkan’la başrolü paylaştı. “Kadın Berberi” ve “Kadın Terzisi” filmlerindeki rolleriyle oldukça ünlenen sanatçı, 1964 yılında oynadığı “Yankesici Kız” adlı sinema filminde, değişik türdeki karakterleri başarıyla canlandırabileceğini tüm sinemaseverlere kanıtladı. Bir yıl aradan sonra film arşivine bir yenisini daha ekleyen Akın, 1965’te “Kolejli Kızın Aşkı” isimli filmde Ayhan Işık’la başrolü paylaştı. Ardından “Çıtkırıldım” da benzer bir tiplemeyi canlandıran Filiz Akın, bu filmde başrolü Cüneyt Arkın’la paylaştı. Filmde şımarık kızı canlandıran Akın, ciddi öğretmen Cüneyt Arkın’la sorunlar yaşamaktadır.

Yine aynı yıl, Ayhan Işık’la “Tamirci Parçası” adlı filmde oynayan sanatçı, burada da zengin kız tiplemesini canlandırdı. “Hindistan Cevizi”nde ise başrolü Zeki Müren’le paylaşıp yine havai bir kompozisyonu canlandırdı. Filmde yazarlığını Zeki Müren’den gizleyen Akın, daha sonraları “yazar olup gerçek kimliğini gizleyen zengin kız” rollerini sık sık tekrarlayacaktır. Nitekim yıllar sonra oynadığı “Gül ve Şeker” adlı filmde de aynı rolü canlandırmıştır. Bu filmi Sadri Alışık’la oynadığı “Efkarlı Sosyete” izler.

1967 yılında oynadığı “Sözde Kızlar” filminde başına türlü belalar gelen kızı canlandırdı. Peyami Safa’nın eserinden uyarlanan filmde Filiz Akın, morfinman olur, tecavüze uğrar ve hastane köşelerine düşer. Yeşilçam’ın güzel sarışını olan Akın; “Seni Seviyorum” filminde şımarık çiftlik kızını, “Silahlı Paşazade” filminde Cüneyt Arkın’ın aşkından yanıp tutuşan paşa kızını, “Hüzünlü Aşk” filminde bar şarkıcısını ve yine Cüneyt Arkın’la başrollerini paylaştığı “Lekeli Melek” filminde bir sekreteri canlandırdı. Daha sonra çekilen “Affedilmeyen” adlı filmdeki rol arkadaşı yine Cüneyt Arkın’dır. Bu filmin konusu da diğer birçok Yeşilçam filminin konusu olan zengin kız ve fakir erkeğin unutulmaz bir büyük aşk yaşamasıdır.

Reklam filmlerinde de oynayan sanatçı, sinemacı Türker İnanoğlu ile evlendi ve bu evliliklerinden, daha sonra tüm sinema severlerin tanıyacağı, “Yumurcak” adlı seri filmlerinin başrol  çocuk oyuncusu “İlker İnanoğlu” doğdu. Sinemada özellikle romantik rolleri canlandıran Filiz Akın, 1969 yılında şarkısıyla ünlü “Reyhan” filminde Kartal Tibet’e aşık olan şarkıcı kızı canlandırdı. Yine aynı yıl “Karlı Dağın Eteği” adlı filmde bu kez Ayhan Işık’a aşık olan kızı canlandırdı. Ardından “Ağlıyorum” filminde iki kız kardeşi birden canlandırdı ve bu kez aşık olduğu erkek Ediz Hun’du. Filmlerini sahnede çokça şarkı söylediği “Cilveli Bir Kız”, “Oyun Bitti”, “Cambazhane Gülü Fadime” ve “Oyun Bitti” izler. Başarılı sanatçı, unutulmaz vapur sahnesinin olduğu “Aşka Tövbe”, intiharı seçen kadını canlandırdığı “Acı Hatıralar”, hüzünlü şarkılar söylediği “Seni Sevmek Kaderim” filmleriyle sevenlerinin beğenisini bir kez daha kazandı.

1973 yılında, Kemal Sunal’ın da ilk kez beyaz perdede rol aldığı “Tatlı Dillim” filminde yine iki kız kardeşi (biri köylü diğeri de kentli) birden canlandırdı. “Yumurcağın Tatlı Rüyaları”nda melek rolünü, “Beyaz Gül” de Kartal Tibet’e, “Memleketim” filminde de Tarık Akan’a aşık olan kadını canlandırdı başarılı sanatçı. "Ankara Ekspresi" filmindeki rolüyle “Antalya Film Festivali"nde "en başarılı kadın oyuncu" seçilen Akın, MİT eski Müsteşarı Sönmez Köksal'la evlendi. 1980’lerin başında sinemaya veda eden sanatçı, yıllar sonra TRT’de “Geçmiş Bahar Mimozaları” adlı televizyon dizisinde çıktı hayranlarının karşısına.

 

Filiz akınKemal sunal50 yıl önce öldü

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : 50 yıl önce Filiz Akın'ı nasıl öldürdüler? Film gibi olay.. mobil ekran
Modern sayfa : 50 yıl önce Filiz Akın'ı nasıl öldürdüler? Film gibi olay..
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/225072