Gözleri bağlı tanrıça bize göre değil

Yazıcı Görünümü 23.08.2019 01:51:11 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/guncel/hukuk/222938/gozleri-bagli-tanrica-bize-gore-degil.html

Alatlı: “Roma hukukunun gözleri bağlı tanrıçası bize göre değil. Bizim gözlerimiz fal taşı gibi açık olmalıdır. Türkiye’de ve yurt dışında, bizim gözleri fal taşı gibi açık, koruyan, kollayan, ne olduğunu anlamaya çalışan hakimlere ihtiyacımız var.”


Gözleri bağlı tanrıça bize göre değil

Adalet Bakanlığı tarafından Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Adalet Şurası’na yazar Alev Alatlı da konuşmacı olarak katıldı. Şuranın ilk bölümü “Medeniyetimizde Adalet Anlayışı” adı altında Burhanettin Duran’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilirken burada bir konuşma yapan Alatlı, hakim ve savcı eğitimlerinin önemine değinirken Roma hukukunu da eleştirdi. Alatlı, “Roma hukukunun gözleri bağlı tanrıçası bize göre değil. Bizim gözlerimiz fal taşı gibi açık olmalıdır. Türkiye’de ve yurt dışında, bizim gözleri fal taşı gibi açık, koruyan, kollayan, ne olduğunu anlamaya çalışan hakimlere ihtiyacımız var.” dedi.

Hukuk eğitiminin önemine değinen Alatlı, belirlenecek alanlarda lisans derecesi almış öğrencilerin girebilecekleri yüksek lisans ve doktora programları seviyesine yükseltilmesi gerektiğini belirtti. Alatlı özetle şöyle konuştu:

“‘Geçmişte yargıya güven yüzde 70’ti, şimdi yüzde 30’lara düştü’ şeklindeki iddialar mesnetsiz. Araştırmaların hiçbirinde böyle bir bulgu yok. Hukuk eğitiminin belirlenecek alanlarda lisans derecesi almış öğrencilerin girebilecekleri yüksek lisans ve doktora programları seviyesine yükseltilmesi gerekiyor. Hiç değilse hukuk eğitimine girişin serbest ama çıkışta sıkı kontrolün, imtihanın, meslek imtihanının yapılması gerekir.

Baro, mutlaka elini taşın altına koymak zorundadır ve çağdaş bir iş tanımı geliştirmeye yardımcı olmalıdır. ‘Adalet sistemi kötü’ diye çemkirmekle bu iş olmuyor. Roma hukukunun gözleri bağlı tanrıçası bize göre değil. Bizim gözlerimiz fal taşı gibi açık olmalıdır. Türkiye’de ve yurt dışında, bizim gözleri fal taşı gibi açık, koruyan, kollayan, ne olduğunu anlamaya çalışan hakimlere ihtiyacımız var. Bunun önemini ABD’deki davaya bakarak anlayabiliriz. Hakan Atilla’nın yargılandığı davayı gördükçe ürperdim.”

AdaletSembollerRoma hukukuAdalet bakanlığıalev alatlı

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : Gözleri bağlı tanrıça bize göre değil mobil ekran
Modern sayfa : Gözleri bağlı tanrıça bize göre değil
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/222938