FETO’nun siyasi ayağı

Yazıcı Görünümü 16.06.2019 07:33:19 -
url
http://www.on5yirmi5.com/yazar/seyfullah-aydin/219407/fetonun-siyasi-ayagi.html

FETO’nun siyasi ayağından bahsediliyor; örgüt yapı itibariyle zaten paralel bir siyasi ayak. Öyle demokratik bir siyasi ayakta değil; teokratik bir siyasi ayak. Yani İran mollaları gibi, dinsel ve siyasi bir yapı.

İran’ın, Türkiye modeli.

Örgüt; diğer yapıları, ve kurumları, o siyasi ayağa monta etmeye çalışmış ve bu konuda da bayağı başarılı olmuş. Öyle bir örgütlemeye gitmiş ki, “bütün yollar Roma’ya çıkar”. düsturuyla devletin bazı kurumları paralel yapıya bağlı hale getirilmiş.

Bazı istihbarat birimleri örgütün başına; mahrem ve kişisel sırlarda dahil olmak üzere bilgi vermiş ve bazı yargıçlar örgütten gelen emirler doğrultusunda hüküm vermişler.

Kurumlarda bayrak değiştirir gibi sorumlu abi değiştirilmiş ve kurumlardaki kişiler onar onar o abilere zimmettenmiş.

Asker ve polisler,(bazıları) bu zimmet sayesinde o siyasi ayağın birer "Mankurdu" haline gelmişler. FETO'cü ordu mensupları isteseler de kendi aralarında bir birlik sağlayıp toptan örgüte ve devlete karşı baş kaldıracak durumda değiller. Ancak onların bağlı oldukları o siyasi ayak abilerinin istekleri doğrultusunda harekete geçebilirler. Yoksa kendi başlarına böyle bir kalkışma yapmalarına imkan yok. Nitekim 15 temmuzda o çarkı o siyasi ayak çalıştırmıştır…

Ama

Ne kadarını harekete geçirmiş o hala belli değil; zira o mekanizmayı harekete geçiren kişilerin büyük bölümü yurt dışında ve yabancı istihbaratın kontrolünde olduklarından sağlıklı bir bilgiye ulaşma imkanı yoktur.

Böyle bir yapı siyasi partilerle uğraşarak zaman kaybetmez, ancak istihbarat toplamak için sınırlı sayıda elemanını partilerin içerisine yerleştirir. Sonrasında ona da gerek duymadı; zira istediği bilgileri ele geçirdiği kurumlar aracılığı ile yaptığı anlaşılıyor. O nedenle bazı partilere ayar çekerek istedikleri noktaya getirmek istediler.

Fakat

Bazı açık gözler o yapı sayesinde kendilerine makam, para ve şöhret yolu aradılar; örgüt ise, o tipleri ve bazı samimi insanları kendi örgütsel yapısı doğrultusunda kullandı. Sıkıştığı anda, bu iki kitleyi ve kendi örgütündeki yedek elamanları ateşe atarak kendisinin asıl unsurlarını kurtardı.

Yani:

Öyle bir yapı ki kendi asıl elamanlarını; siyasi ayağını büyük oranda gizledi onun yerine ikinci üçüncü sıradaki elemanları ve bazı sempatizanları  deşifre etti ve inine çekildi.

Bu nedenle bu örgütü partilerde değil; THY  yurt içi ve yurt dışı kayıtlarında aramak lazım. zira kimlerin aynı dönemde aynı yönde hareket ettikleri ortaya çıkar. 

Seyfullah Aydın

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : FETO’nun siyasi ayağı mobil ekran
Modern sayfa : FETO’nun siyasi ayağı
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/219407