Çamlıca Camisi'nde sona doğru

Yazıcı Görünümü 21.09.2019 13:53:46 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/inanc/ibadethaneler/214109/camlica-camisinde-sona-dogru.html

Görkemli mimarisiyle İstanbul'un her noktasından rahatlıkla görülebilen kentin yeni simgelerinden Çamlıca Camisi'nin, yıl sonunda ibadete açılabilmesi için çalışmalar hızlı şekilde yürütülüyor.


 Çamlıca Camisi'nde sona doğru

İstanbul'un yeni simgelerinden yüzde 80'i tamamlanan Çamlıca Camisi'nin yıl sonunda ibadete açılabilmesi için çalışmalar sürüyor.

İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından 2012'de düzenlenen yarışmada 2'ncilik ödülüne layık görülen 2 projeden biri olan Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu'nun projesini çizdiği Çamlıca Camisi'nin inşaat çalışmaları, Üsküdar Sefa Tepesi'ndeki 57 bin 500 metrekarelik alanda devam ediyor.

Caminin yanı sıra müze, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu, sanat atölyesi ve otoparkın da yer aldığı projenin yüzde 80'i tamamlandı.

Ana kubbenin sıvası tamamlanırken, ana kubbeyi taşıyan kemerler ve mahfil katlarla ilgili çalışmalar sürüyor. Avluda ise zemine granit kaplama yapılıyor.

Cami projesini tamamlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yol, tünel inşaatları da devam ediyor. 

Çamlıca

"Kapalı alanlarımızda 100 bin insanı barındırabileceğiz"

Caminin olası bir depremde barınma ihtiyacını da karşılayacak kapasitede inşa edildiğini belirten Külünk, "Kapalı alanlarımızda 100 bin insanı barındırabileceğiz. Bu lazım olduğu zaman çok kıymetli bir özellik. Lazım olmadığı zaman o alanlar zaten kendi işlevini yapıyor." diye konuştu.

"İstanbulluların, keyif alacakları bir ses sistemimiz olacak"

Ergin Külünk, projenin yüzde 80'inin tamamlandığını dile getirerek, şunları kaydetti: 

"Bu projeyi bu yıl içinde bitirmek gibi bir derdimiz var. Fakat içinde bulunduğumuz 400 dönümlük Çamlıca Tepesi, bir peyzaj çalışmasıyla yeniden İstanbulluların hizmetine kazandırılacak. Birinci etap olarak, bizim etrafımızın çevre ve peyzaj çalışmaları yapılacak. Hemen akabinde bizim de istifade edeceğimiz, Bulgurlu'dan buraya gelen bir karayolu tüneli ve açık yol çalışması var. Bütün bunların tamamı, bu caminin bitmesiyle alakalı bir çalışma. Bunların hepsini bitirmek gibi bir derdimiz var. Camimizi inşaatı tamamlayıp, inşallah yıl sonunda hizmete almayı düşünüyoruz."

Çamlıca camisi

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : Çamlıca Camisi'nde sona doğru mobil ekran
Modern sayfa : Çamlıca Camisi'nde sona doğru
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/214109