Telef olmuş hayvanları toplayıp Zooloji Müzesi kurdu

Yazıcı Görünümü 17.07.2019 09:20:33 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/kultur-sanat/hobi/184506/telef-olmus-hayvanlari-toplayip-zooloji-muzesi-kurdu.html

UÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve müzenin sorumlusu Prof. Dr. Uğurtaş ile ekibi, telef olmuş hayvanları toplayarak Zooloji Müzesi kurmayı başardı.


Telef olmuş hayvanları toplayıp Zooloji Müzesi kurdu

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Hakkı Uğurtaş ve ekibi, trafik kazasında, hayvanat bahçesinde veya veteriner fakültesinde telef olan hayvanları muhafaza ederek, Zooloji Müzesi kurdu.
Müzenin sorumluluğunu da yürüten Uğurtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ege Üniversitesinden mezun olduktan sonra 1986'da Bursa'ya geldiğini ve o tarihten itibaren zoolojiyle uğraştığını söyledi.

Çalışmalarında ve tezlerde kullandığı hayvan örneklerini biriktirdiğini belirten Uğurtaş, ellerine geçen her gruptan hayvan ölüsünün iskeletini veya derisini imkanlar dahilinde sergilemeye çalıştıklarını anlattı.

Uğurtaş, bunun bir merak işi olduğunu, gelecek kuşakların hayvanları daha iyi tanıması amacıyla biriktirdiği yaklaşık 2 bin 500 örneği, Biyoloji Bölümündeki 145 metrekarelik alanda sergilediğini ifade etti.

Müzenin bir günde oluşturulmadığını aktaran Uğurtaş, 'Yaklaşık 30 yıllık bir süreç sonucunda biriktirilmiş hayvanlar burada sergileniyor. 2014'te bu alanı dizayn etme imkanı bulduk' diye konuştu.

Uğurtaş, müzede doldurulmuş küçük ve büyük hayvanlar bulunduğunu belirtti.

Prof dr ismail hakkı uğurtaşUludağ üniversitesiZooloji müzesi

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : Telef olmuş hayvanları toplayıp Zooloji Müzesi kurdu mobil ekran
Modern sayfa : Telef olmuş hayvanları toplayıp Zooloji Müzesi kurdu
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/184506