KPSS Adayları Dikkat!

Yazıcı Görünümü 17.07.2019 06:22:23 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/egitim/sinavlar/16805/kpss-adaylari-dikkat.html

Üniversite mezunu olduğu halde lise mezunu olarak KPSS'ye girmeyi düşünenler, Danıştay 12. dairesi bu düzenlemeyi iptal etti.


KPSS Adayları Dikkat!

Danıştay 12. Dairesi, KPSS 'aynı öğrenim düzeyindeki adayların birbirleriyle yarışabileceklerine, üniversite mezunlarının lise mezunu olarak KPSS'ye giremeyeceklerine' hükmetti.

Türk Sağlık-Sen, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yayımlanan 2008 KPSS Orta Öğretim/Önlisans Kılavuzu'nun, 'Başvurma Koşulları' kısmında yer alan bazı düzenlemelerin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. 12. Daire, kılavuzda yer alan ön lisans ve lisans diploması almaya hak kazanmış adayların ortaöğretim düzeyinde sınava başvuramayacaklarına ilişkin düzenlemelerin iptal istemini reddetti. Dairenin gerekçesinde, KPSS'nin bilgi ölçme suretiyle devlet memuru olmayı isteyen adayların puan esasına göre sıralanmasına yönelik bir yarışma sınavı olduğu, yarışmanın ise ancak eşitler arasında yapılabileceğinin evrensel bir norm olduğu belirtildi. KPSS başladığından bu yana uygulama bu yönde devam ederken, konu daha önce de mahkemeye taşınmış, Danıştay yine aynı kararı vermişti.

KpssÜniversiteMezunLiseÖn lisansSınavMemurKamu personeli

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : KPSS Adayları Dikkat! mobil ekran
Modern sayfa : KPSS Adayları Dikkat!
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/16805