Yol arkadaşları da Köşk mesajı verdi

Yazıcı Görünümü 17.10.2019 08:25:06 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/guncel/politika/156980/yol-arkadaslari-da-kosk-mesaji-verdi.html

Erdoğan, partisinin yol haritasını Afyon’da birlikte çizdiği yol arkadaşlarıyla 13 yıl sonra Köşk için görüştü. Kurucular Kurulu üyeleri de "Cumhurbaşkanlığına aday olun" mesajı verdi.


Yol arkadaşları da Köşk mesajı verdi

AK Parti'nin hafta sonu gerçekleştirdiği Afyonkarahisar Kampı'nda en önemli gündem maddeleri, "Cumhurbaşkanlığı seçimleri", "paralel yapıyla mücadele"yle "Danıştay'daki cüppeli polemik" oldu. Toplantılara katılanlar arasında, 13 yıl önce yine Afyonkarahisar'da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti'nin yol haritasını ve ilkelerini belirleyen "Kurucular Kurulu" üyeleri de vardı. 63 isimden, daha önce anketlere katılmayan İhsan Arslan'dan Tamer Özyeğitoğlu'na, Murat Mercan'dan Gürsoy Erol'a kadar kuruculara da AK Parti'nin Köşk adayının sorulduğu öğrenildi. Kurucuların da Köşk için adayı "Erdoğan" çıktı. 

‘YENİ TÜRKİYE'YE ÖNDERLİK EDİN’ 

Akşam'ın haberine göre Erdoğan'la görüşen bazı kurucu üyelerin de milletvekillerinin de "Yeni bir sistem kuruluyor. Cumhurbaşkanlığı adaylığınız tercih değil, zorunluluk haline dönüştü" dediği öğrenildi. Görüşmelerin ardından kulislerde bazı milletvekillerinin Erdoğan’ın aday olacağı konusunda ciddi bir izlenim aldıklarını söyledikleri konuşuldu. 

Önümüzdeki günlerde yazar, gazeteci ve akil insanlardan oluşan "kanaat önderleri"yle de bir araya gelmesi beklenen Başbakan, diğer yandan da kamuoyu şirketlerine araştırma yaptırıyor. AK Parti adayının, haziranda kamuoyuna açıklanması planlanıyor. 

KÖŞK ADAYINA YARDIM ÇELİŞKİSİ! 

Kampta, seçim hazırlıkları da gözden geçirildi. AK Parti Seçim İşleri Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop'un, "adaylara yardım" konusundaki çelişkiye dikkat çekerek, "Bir yandan siyasi partiler Cumhurbaşkanlığı için aday gösterebiliyor ama yasa gereği yardımda bulunamıyor, bu bir çelişki" dediği bildirildi. Konuyu Yüksek Seçim Kurulu yetkilileriyle görüştüklerini belirten Şentop'un, oy pusulasında Cumhurbaşkanı adaylarının fotoğraflarının da bulunacağını ve YSK'nın önümüzdeki günlerde konuyla ilgili genelge yayınlayacağını açıkladığı öğrenildi. Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu'na göre adaylar, yabancı devletler, uluslararası kuruluşlar gibi tüzel kişilerden de bağış ve yardım alamıyor. Siyasi partiler de "tüzel kişilik" olarak kabul edildiğinden, aday gösterseler bile, bu kişiye yardım veremiyor. 

HSYK KULİSİ RAHATSIZLIK VERİCİ

Yargıdaki gelişmeler de kampın gündem maddelerindendi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yaklaşan HSYK seçimleriyle ilgili de bilgi verdi. Bozdağ, "HSYK'ya seçildiği takdirde, kendisine destek veren hakim ve savcılara Yargıtay üyeliği vaat edenler var" diyerek kulis çalışmalarından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Kampta, "Adli Yıl Açılış Töreni"nde Adalet Bakanı'na, Danıştay'daki törende de ilgili Başbakan Yardımcısına konuşma imkanı tanınması da gündeme geldi.

BAŞBAKAN ARNAVUTLUK YOLCUSU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili tartışmaların gölgesinde Balkan çıkarmasına hazırlanıyor. Erdoğan, yarın Arnavutluk'a gidecek. Tiran'da yapılacak "Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi-YDSİK" toplantısıyla, 500 yıllık tarihi ilişkilere yeni bir vizyon verilecek. Başbakan Erdoğan'ın yarın gerçekleşecek günü birlik Arnavutluk gezisi sırasında, Başbakan Edi Rama tarafından ağırlanması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Bujar Nishani ve Meclis Başkanı İlir Meta ile de görüşecek olan Başbakan'a çok sayıda bakan ve işadamı eşlik edecek. 

Hafta sonu Afyon’da kurmaylarıyla birlikte önemli kararlara imza atan Başbakan, dün de Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç'i kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1.5 saat sürdü. 

Başbakan erdoğanCumhurbaşkanlığı seçimleri

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : Yol arkadaşları da Köşk mesajı verdi mobil ekran
Modern sayfa : Yol arkadaşları da Köşk mesajı verdi
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/156980