Kürt hareketi yönünü dine mi çevirdi?

Yazıcı Görünümü 19.10.2019 14:50:54 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/guncel/politika/156934/kurt-hareketi-yonunu-dine-mi-cevirdi.html

Diyarbakır haftasonu Kürt siyasetinin öncülük ettiği "Demokratik İslam Kongresi"ne ev sahipliği yaptı. Bu bir ilk. Kimilerine göre bu "PKK'nın İslam açılımı", kimileriyse "Kürtler özüne dönüyor" diyor.


Kürt hareketi yönünü dine mi çevirdi?

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısıyla düzenlenen ‘Demokratik İslam Kongresi’nin 'İslam dinini doğru anlatmak' amacıyla toplandığı açıklandı. İki gün süren toplantıda İslamın bir çok yönü tartışıldı. Özellikle Suriye'de yaşanan olaylar sıkça konuşuldu. Bazı katılımcılar, din adamlarını suçlarken, kimileri siyasi parti ve örgütlerin din politikalarını eleştirdi. Kongrenin geneline ise ‘Medine sözleşmesi’ damgasını vurdu.

Gerek kongre öncesi gerekse kongre sırasında tartışılan konu Kürt siyasetinin din açılımı oldu. El Cezire Türk'ün haberine göre önce Demokratik Toplum Kongresi tarafından ‘Kutlu Doğum Haftası’nın kutlanması, ardından İslam konulu bu kongre, tartışmaları alevlendirdi. Tartışmalar daha açılış konuşmasında etkisini gösterdi. Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadri Yıldırım’ın yaptığı açılış konuşmasının bir bölümü bu tartışmalara göndermeydi. Dini cemaatlere seslenen Yıldırım, "Sizden beklentimiz ‘bu çalışmalara nasıl katkı sunarız?’ sorusunu sormanızdı, ancak bazı kesimler ‘Kutlu doğum haftası nereden çıktı?’,‘Niye kongre düzenleniyor’ şeklinde sorular soruyor" diye tepki gösterdi.

Kürt siyasetinin din açılım

Kürt siyasetinin din açılımının ipuçları Öcalan’nın kongreye gönderdiği mesajda da vardı. "Mümin kardeşlerim" sözleriyle mesajına başlayan Öcalan, Kürt hareketinin dine bakışını "Bazıları hareketimizi ateist, komünist, materyalist gibi batılı kavramlarla tanımlamak istemektedirler. Bunlara 'kavram kölesi' demek daha uygun düşer" cümleleriyle açıkladı. Profesör Yıldırım da, Öcalan’ın, hareketin, Marksist ya da komünist olarak nitelendirilmesini kabul etmediği görüşünde.

Yıldırım, Kürt hareketinin dine mesafeli duruşuna İslami örgütlerin neden olduğunu savunarak; "30 yıl önce İslami mücadeleyi göremiyorduk. Parça parça mücadeleler vardı. Ya Arap güdümlüydü ya Arap-İslam, ya Türk-İslam, ya da Fars-İslam senteziydi. Fars-İslam sentezi olunca Kürtleri içine koymazdı. Kürtler ya da başkaları olsun dil, kimlik ya da statü haklarından bahsettiklerinde, cevap şuydu: ‘Bu ümmetçiliğe aykırıdır’. Bu da kürt siyasetinin, aydınlarının, hareketlerinin dinden uzaklaşmalarına neden oldu” dedi.

Yıldırım ‘Kürt siyaseti özüne mi dönüyor?’ sorusuna, “Kürtler özlerinden kopmamışlarsa, Kürt hareketi bunu dikkate almak zorundadır” yanıtı veriyor. Yıldırım’a göre din açılımı kararsız Kürtlerin fikrini değiştirebilir:

“İkilem içinde olanlarda düşünce süreci başladı. 24 saat içinde kararlarını değiştirecek şekilde değil ama zamana bırakarak bakacaklar. Bir güven, kendilerini tatmin edecek bir gidişatı görürlerse, bu harekete eskiden daha farklı bakacaklar.”

Kaçınılmaz sonuç

Yıllardır bölgede siyaset yapan isimlerden biri de Haşim Haşimi. PKK’nın güçlendiği ilk yıllarda Şırnak’ın Cizre ilçesinde belediye başkanı olan, daha sonra milletvekilliği yapan Haşimi, ‘dine dönüşün’ kaçınılmaz olduğunu düşünenlerden. Geçmişteki Kürt siyasi hareketlerin İslam’la ilişkilerinin sorunlu olduğuna dikkat çeken Haşimi, “Halkın büyük çoğunluğunun dini içselleştirdiği bir coğrafyada, onları dışlarsanız kapsayıcı olmazsınız. Geçmişte yapılanları eleştirmek çok anlamlı değil, geleceğe bakmak lazım. Bu; herkes için, her hareket için geçerlidir. Hüda-par için de, BDP için de, bu bölgede siyaset yapan ne kadar siyasi parti varsa hepsi için geçerlidir. Dini değerleri dışlayan mağlup başlar” diye konuştu.

Bildirgenin 14.maddesi

İki gün süren kongreye katılanlar, sonuç bildirgesinde, birçok sorunun çözümü için ‘Medine Sözleşmesi’ni adres gösterdi. 15 maddelik sonuç bildirgesinin 8 maddesi de doğrudan ya da dolaylı olarak Kürt sorunuyla ilgiliydi. Bildirgenin 14. maddesindeki “Kongremiz çağımızda egemen kapitalist moderniteye alternatif olarak adil, demokratik, çoğulcu, eşitlikçi ve özgürlükçü İslam anlayışını önemsemektedir” cümlesi aslında tüm tartışmalara cevap niteliği taşıyor. "Kürt hareketi yönününü dine çevirdi mi çevirmedi mi" sorusu daha çok tartışılacağa benziyor. Zira, kongrede alınan karar gereği kongre, çalışmalarına yoğun bir şekilde devam edecek.

Demokratik islam kongresi

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : Kürt hareketi yönünü dine mi çevirdi? mobil ekran
Modern sayfa : Kürt hareketi yönünü dine mi çevirdi?
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/156934