Uçak yolcularına elektronik cihaz müjdesi

Yazıcı Görünümü 17.10.2019 01:40:47 -
url
http://www.on5yirmi5.com/haber/bilim-teknoloji/arastirma/139672/ucak-yolcularina-elektronik-cihaz-mujdesi.html

Uçaklarda elektronik cihaz kullanımının "cep telefonuyla konuşma dışında" artık serbest olduğu belirtildi.


Uçak yolcularına elektronik cihaz müjdesi

Amerika Federal Havacılık Yönetimi (FAA), uçaklarda, iniş ve kalkış da dahil olmak üzere elektronik cihaz kullanımının, "cep telefonuyla konuşma dışında" artık serbest olduğunu bildirdi.  Amerikan hükümetinin güvenlik kurallarına göre, elektronik cihazların uçak iniş kalkışlarında kullanımı yasağı bugün kaldırıldı.

Konuya ilişkin yapılan basın açıklamasında, FAA Başkanı Michael Huerta'nın, “Geçtiğimiz yıl, bütün uzmanları bu konuda mükemmel bir rapor hazırlamaları için yönlendirdim. Birlikte bütün yıl çalışan uzmanlar bize sağlam bir rapor verdiler. Böylece biz, güvenlik konusunda daha ileri bir adım atabiliriz. Yolcular, uçaklarda, taşınabilir elektronik cihazlarını kullanabilirler" ifadesine yer verildi.

Karar, uçakla seyahet edenler kadar havacılık firmaları tarafından da sevinçle karşılandı. FAA tarafından alınan yeni kararı A4A isimli havacılık sanayi ve ticaret grubu memnuniyetle karşılarken, kurumun açıklamasında, ''A4A ve üyelerimiz, elektronik cihazların kullanılabilirliğinin güvenliği konusunda   FAA ile çalışacaktır'' denildi.

UYGULAMA ZAMAN ALABİLİR

Yeni kanunla yolcular uçaklarda, e-kitap okuma, bilgisayar oyunları ile oynama, film izleme gibi konularda serbest hareket edebilecek. FAA’in açıklamasına göre, bu konuda az da olsa hala kısıtlamalar mevcutken, örneğin, uçuş başlangıcında, hostesler veya uçak ekranları tarafından yapılan güvenlik  brifingi sırasında elektronik cihazların kullanılmaması şartına yolcuların uyması gerekiyor.

yrıca cep telefonlarının uçuş moduna alınması veya telefon arama özellliğinin devre dışı bırakılması gerekirken, elektronik cihazların kalkış esnasında bir kazaya sebebiyet vermemesi için koltukların arka cebinde durması zorunlu olacak ve internette gezinti yapma, e-posta alıp verme, yazılı mesaj veya veri indirme işlemlerine 10 bin feet  (3048 m.) yüksekliğin altında izin verilmeyecek.

CEP TELEFONLARINA İZİN HALA YOK

Yeni kurallara göre yolcular, elektronik cihazları kullanımda büyük haklara kavuşurken, cep telefonu ile sesli konuşma hakkını ise henüz elde edemedi. Federal İletişim Komisyonu uygulamaları (FCC) havadan aramalara hala izin vermiyor. FAA açıklamasına göre, elektronik cihazların kullanım kapasiteleri havayoluna göre değişiklik arz edecek. Havayolu şirketi uçuş süresince Wi-Fi sevisi sağlıyorsa elektronik cihazlar bu sistemin olanaklarından faydalanabilecek ve kablosuz klavye gibi kısa mesafeli bluetooth aksesuarları da kullanılabilecek. Ancak bazı havayolu şirketleri bu servisin kullanılmasına izin vermeyebilecek.

dünya bülteni

UçakElektronik cihaz

kaynak : on5yirmi5.com
Mobil sayfa : Uçak yolcularına elektronik cihaz müjdesi mobil ekran
Modern sayfa : Uçak yolcularına elektronik cihaz müjdesi
Kısa adres : http://www.on5yirmi5.com/139672